Ekonomi
15 Mart 2020 ( 4554 görüntülenme )

Hava Puslu: 'Ünlü İş Adamı Gözaltında'

İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Azerbaycan kökenli iş adamı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, gözaltına alındı.

AKP İLE ÇAPRAŞIK İLİŞKİLER
Palmali Grubu kurucusu Mubariz Mansimov Gurbanoğlu İstanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince bu sabah gözaltına alındı. Gurbanoğlu'nun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Ev ve iş yerinde arama yapılan Gurbanoğlu Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

SÖZCÜ 2015 YILINDA YAZMIŞTI
Sözcü’den Bora Erdin’in Nisan 2015’te yazdığı habere göre Gurbanoğlu'nun, AKP döneminde parlayan işadamları ile birebir ilişkileri oldu. 2007 yılında Türk vatandaşı olan Mansimov'un şirketi Palmali, Bilal Erdoğan'a ait üç gemiyi kiraladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve kayınbiraderinin 2014'te satın aldığı Tuzla Tankercilik de Palmali'ye çalışıyor. Sadece Erdoğanlar değil AKP döneminde ihale zengini olan işadamlarından, eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın oğluna kadar şirketlerin bir şekilde Mansimov'la bağlantısı bulunuyor. Daha sonra yapılan açıklamada Tolga ağar’ın AKP’den milletvekili seçilmesinin ardından şirketteki görevinden ayrıldığı, şirketle herhangi bir bağlantısı bulunmadığı belirtildi. 2015 yılı haberi şöyle:

‘BİLAL ERDOĞAN’IN GEMİLERİ
AKP’li işadamlarının büyük çoğunluğunun bir şekilde Azerbaycan asıllı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’yla iş bağlantısı bulunuyor. AKP döneminde ihalelerle gündeme gelen işadamlarının tüm iş bağlantılarında ortak bir isim öne çıkıyor. O isim ise 2007'de Türk vatandaşı olan Azerbaycan asıllı Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu. Bilal Erdoğan'ın ortak olduğu BMZ Denizcilik'ten üç tanker kiralayan Mübariz Mansimov Gurbanoğlu'nun, AKP döneminde parlayan işadamları ile birebir ilişkileri var.

ERDOĞAN’IN KARDEŞİ VE YEĞENİ
2007 yılında Türk vatandaşı olan Mansimov'un şirketi Palmali, Bilal Erdoğan'a ait üç gemiyi kiraladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve kayınbiraderinin geçtiğimiz yıl satın aldığı Tuzla Tankercilik de Palmali'ye çalışıyor. Sadece Erdoğanlar değil AKP döneminde ihale zengini olan işadamlarından, eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın oğluna kadar şirketlerin bir şekilde Mansimov'la bağlantısı bulunuyor.

MEDYA SOCAR'A EMANET
2013 yılında dönemin Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi Tamince Holding Başkanı Fettah Tamince, şirketi Mansimov'un ortağı olduğu Azeri petrol devi Socar'a sattı. 2014 Mayıs ayına gelindiğinde Tamince elindeki yüzde 50 hisseyi AKP'li işadamı Ethem Sancak'a devretti. Böylece Star'da Socar-Sancak ortaklığı başladı. Ağustos ayında ise Socar elindeki hisseleri Fettah Tamince'ye devretmek için görüşmelere başladı ve 15 Eylül'de Rekabet Kurulu'nda yayınlanan kararla Tamince tekrar Star'a ortak oldu. Ancak Tamince'nin ortaklığı çok kısa sürdü ve elindeki hisseleri Murat Sancak'a devrederek bir kez daha gruptan çıkmış oldu. Tamince ayrıca Çığ Enerji isimli şirketi ile Socar'a iş yapıyor.

HERKES BİR YERE BAĞLI
FETTAH Tamince'nin Socar'a iş yapan şirketi Çığ Enerji'nin en büyük ortağı ise Mehmet Fatih Baltacı. Akfel Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerco CEO'su olan Fatih Baltacı, BMZ'nin ortağı olan, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kayın biraderi Ziya İlgen ve ATV-Sabah'ın sahibi Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Kalyoncu'yla da Çığ Enerji'de ortak.

CENGİZ İNŞAAT
Ömer Faruk Kalyoncu AKP dönemindeki büyük ihaleleri de alan isim. Kalyoncu'nun ayrıca, AKP döneminde ihale zengini olan ve 25 Aralık soruşturma kapsamında ‘Milletin A'sına koyacağız” tapeleri ile gündeme gelen Cengiz İnşaat Başkanı Mehmet Cengiz ve Kolin İnşaat Başkanı Naci Koloğlu ile ortaklığı bulunuyor. Bu 3 isim, 3. havalimanı ve Taksim yayalaştırma projeleri gibi bir çok ihaleyi de almışlardı. Fettah Tamince ayrıca, Mehmet Cengiz'le Bodrum'da yat limanı işine girdi.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ