14602 görüntülenme22 Temmuz 2020
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Enginyurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin fındık fiyatı açıklamasına dün sert tepki göstermişti. Enginyurt Pakdemirli'nin rekolteyi beklenenden yüksek açıkladığını savunmuş ve "Tarım Bakanı bugün fındık üreticisine ihanet etmiştir" demişti. MHP Ordu İl Başkanı Köksal Yılmaz Enginyurt’a destek olmak için görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

AKP MHP BİR OLDU, FINDIK ÖNERGESİNİ DÜŞÜRDÜ
Fındık üreticilerinin yaşadığı sorunlar göz ardı edilirken İYİ Parti'nin konu hakkında araştırma önergesi kabul edilmedi. İYİ Parti TBMM'ye sundukları "Fındık üreticilerinin sorunları, fındık fiyatları, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik" hakkındaki araştırma önergesinin AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildiğini açıkladı.

ÖNERGEYE AKP MHP RET
İYİ Parti TBMM Grubu’nun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Trabzon Milletvekilimiz Hüseyin Örs tarafından Meclis Başkanlığına sunulan ‘Fındık üreticilerinin sorunları, fındık fiyatları, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik’ hakkındaki Araştırma Önergesi Ak Parti'nin ve MHP'nin verdiği oylar neticesinde kabul edilmemiştir” ifadeleri yer aldı.

CHP İYİ PARTİ TEPKİLİ
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl fındıkta beklenen rekoltenin 665 bin ton olduğunu açıklamıştı. Pakdemirli’nin rekolteyi yüksek açıklamasına CHP ve İYİ Parti’den çok sert tepkiler gelmişti. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün fındık üreticilerinin sorunlarına ilişkin Meclis Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

NELER YAŞANIYOR
Bekir Pakdemirli’nin bu açıklamalarının ardından yerel televizyon kanalı ALTAŞ TV’de bir programa katılan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, çok ağır tepki gösterdi;

‘ALLAH’IN ASLANI DA OLSAN SANA BUNU YAPTIRMAYACAĞIZ’
* Tarım Bakanı, teşekkür ettiğimiz bir tarım bakanıydı. Bugün bütün teşekkürümüzü geri alıyoruz. Tarım Bakanı bugün fındık üreticisine ihanet etmiştir. Tarım Bakanı 665 bin ton diyerek ne yapmak istedin. Sana bunu yaptırmayacağız Tarım Bakanı. Şunu bilki Cemal Enginyurt olarak Tarım Bakanı değil Allah’ın aslanı da olsan sana karşı bu fındık üreticisinin hakkını koruyacağız, yedirmeyeceğiz.

CHP TEPKİLİ: ‘ULUSLARARASI ŞİRKETLERE YAĞDANLIK’
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de parti binasında düzenlediği basın toplantısında sert açıklamalar yaptı. Adıgüzel, bölgedeki MHP ve AKP milletvekillerinin fındıkta FETÖ’cü bir şirketin oyunlarından bahsettiğini belirterek, şunları söyledi:

‘BU İŞİN ARKASINDA FERRERO VAR’

* Biz bunu yapanın Ferrero şirketi ve Türkiye’deki ayak takımı olduğunu defalarca ifade ettik. Maalesef ülkemin Tarım Bakanı bu kartelin önünü açacak ve uluslararası şirketlere yağdanlık yapacak şekilde psikolojik sınır olan 600 bin tonun çok üzerinde 665 bin tonluk yapay bir rekolte açıkladı.”

‘PEŞKEŞ ÇEKENLERİN HEPSİ UTANMAZDIR’
* Şu anda Ferrero kahkahalar atıyor. “Biz bile ancak 600 bin diyebildik, Tarım Bakanı 665 bin ton dedi” diye…. Ben bu 665 bin ton diyen bakana diyorum: Hadi oradan, hadi oradan! Sizler ahlaksızsınız. Adı makamı mevkisi ne olursa olsun bu şekilde Türkiye'yi uluslararası sermayeye peşkeş çekenlerin hepsi utanmazdır.”

‘BU BİR TUZAK’
* Fiyatı Cumhurbaşkanı açıklayacak diyor. Sen kime hizmet ediyorsun? Düşük fiyat açıklanması için ortam mı yaratıyorsun? Bu bir tuzak. Şu saatten sonra 21, 22, 23 TL’leri birileri telaffuz ederse bilin ki bu Erdoğan'ın kendi oyunudur. İyi polis-kötü polis numarasını oynamayın. 25 TL’nin altında rakam telaffuz etmek vatana ihanettir.

‘GİTTİĞİNİZ HER YERDE KOVALARIZ’

* Tarım Bakanı “Ben Ordu’ya geldim 665 bin ton rekolte açıkladım, gittim. Artık beni kimse bulamaz” demesin. Türkiye'nin her yerinde Karadenizli var. Gittiğiniz her yerde kovalarız. Bu ülkenin emeğini de kimseye yedirmeyiz. Kendi çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını yabancılara dağıtmaya kalkanın boğazına yapışırız."

‘FETÖ’CÜLER İÇİN Mİ REKOLTE AÇIKLIYORSUN’
Milletvekili Mustafa Adıgüzel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, “FETÖ'cüler için mi rekolte açıklıyorsun? Ağabeyi FETÖ'den tutuklu Tarım Bakanı, Ordu’ya gelip FETÖ'cü şirketlerin başlattığı işi bitirmek için mi 665 bin ton rekolte sallıyorsun? Hadi oradan. Satılık memleket mi var? Satılık emek mi var? Utanmaz arlanmazlar” diye yazdı.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ