Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasına yönelik yasanın mimarlarından olan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta'nın poşet fabrikası sahibi olduğu iddia ediliyor.

Avukat Murat Ergün Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, plastik poşetlerinin ücretli hale gelmesi için çalışmalar yapan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Muhammet Balta’nın plastik fabrikasının olduğunu ileri sürdü. Ergün’ün paylaşımı şöyle:

‘POŞETİN MİMARI POŞET FABRİKASI SAHİBİ’

”Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasına yönelik yasanın mimarlarından olan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta’nın plastik poşet fabrikası sahibi olduğunu öğrendiğimden beri tarifsiz duygular içindeyim.”

BALTA: ‘AMACIMIZA ULAŞTIK’

Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasına yönelik yasanın mimarlarından olan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, “Atık miktarını azaltmak siyaset üstüdür" dedi. "Türkiye’nin her yerinde poşet konuşuluyor" diyen Balta, "Amacımıza ulaştık” ifadesini kullandı ve sözlerini şöyle tamamladı:

‘AMACIMIZ APARA ALMAK DEĞİL’

“Türkiye’de 1 kişi yılda 440-500 poşet tüketiyor. Herkesin hayatında poşet var. Bunu 2019’da 90, 2023’te 40’a düşürmek istiyoruz. Neden 25 kuruş oldu? Daha fazla da olabilirdi. Amacımız toplumdan, milletten para almak değil. 25 kuruşun anlamı şu: ‘Biz atık miktarını nasıl azaltabiliriz.’ Şu anda poşet her yerde konuşuluyorsa, gündem oluyorsa amacımıza ulaştık. Poşetin altını diken, yıkayıp ütüleyen insanlar gördüm.”

’25 KURUŞUN 15 KURUŞUN BAKANLIĞA GİDECEK’

“25 kuruşun, 15 kuruşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek. Bu paralar belediyelerin çevresel projelerine aktarılacak, bisiklet yollarının yapımında kullanılacak. Poşetlerin parası, fişlerde var. ‘Nasıl takip edeceğiz’ sorusunun yanıtı var. Plastik poşeti ücretsiz veren işletmelere depo alanı hariç kapalı satış alanın her metrekaresi için 10 TL para cezası verilecek. Vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçilebilecek. Aksaklık varsa, vatandaşın bunu ihbar etmesi lazım. Plastik kullanımını ve israfı azaltmak istiyoruz. Çevreyi kirletmemek için bu kanunu çıkarttık. Atığın miktarı azalacak. Sıfır atık yönetim sistemini kuranlara teşvik verilecek.”

Kaynak: Murat Ergün Twitter/ haberayyıldız

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ