Hatay Reyhanlı'da bir araçta meydana gelen patlamada 3 kişi ölürken, olay yerine çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildiği bildirildi. Patlamayla ilgili gazetecilere bilgi veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, araç içindekilerin üçünün de Suriyeli olduğunu ve olayın arkasında terör şüphesinin bulunduğunu açıkladı. Olayın tesadüfen mi yoksa bilinçli olarak mı 5 Temmuz'da gerçekleştiği ise henüz gizemini koruyor. Çünkü Hatay, tamamen diplomatik başarı ile 5 Temmuz 1938'de yeniden topraklarımıza katılmıştı.

VALİLİK AÇIKLAMASI


Bugün saat 13.00 sıralarında, Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nin kenarında park halinde bulunan otomobilde, henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde park halindeki otomobilde patlama meydana geldi. Patlamanın ardından alev topuna dönen otomobildeki 3 kişi yaşamını yitirdi . İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaptığı açıklamada, araçtaki patlamanın neden kaynaklandığının henüz belirlenemediğini ifade ederek, ilk tespitlere göre araçtaki iki kişinin öldüğünü söyledi.

ERDOĞAN: ÜÇÜ DE SURİYELİ, BOMBA OLDUĞU BELLİ
Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da patlama ile ilgili yaptığı açıklamada “Suriyeli 3 kişi ama aracın içerisinde bomba olduğu belli, onun patlaması neticesinde 3 de ölmüş, kimlik tespitleri yapılmış. Tabi bunun gerisinde ne vardır ne yoktur onun da zannediyorum kısa zamanda neticesi ortaya çıkacaktır. Şu andaki tespitler daha çok terörle bağlantısı olabilir yönünde” ifadelerini kullandı.

TARİHTE 5 TEMMUZ…

Hatay’ın yeniden Türkiye’ye katılma süreci 5 Temmuz 1938'de başladı. Hatay, I. Dünya Savaşı sonrasının çözümlenemeyen sorunlarından biriydi. 1516 yılında Osmanlı egemenliğine giren Hatay, stratejik anlamda oldukça önemliydi. Savaştan sonra hakimiyet, Türklerin elinden çıktı. Ancak Türkiye, Hatay'ı anavatana katmak için büyük çaba gösterdi. Üstelik Hatay savaşla değil, tamamen diplomatik başarı ile 5 Temmuz’da yeniden topraklarımıza katıldı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ