819 görüntülenme01 Aralık 2018
Fransa'da akaryakıt fiyatlarındaki zamları protesto etmek için sokağa inen 'sarı yelekliler' ülke sınırlarını aşarak Belçika'ya da sıçramıştı. Bugün Fransa'nın başkenti Paris'te yeniden bir araya gelen göstericiler polisle çatışarak kent meydanlarını savaş alanına çevirdi.

BÜYÜK PROTESTO

Fransa’da benzin ve dizele yapılan zamlardan sonra ortaya çıkan gösterici grubu ‘sarı yelekliler’ Paris’te yeniden toplandı.Sabah saatlerinden itibaren bir araya gelen ve Champs-Elysees’de toplanan göstericilerle polis arasında karşı karşıya geldi.

100’E YAKIN GÖZALTI


Polislerin biber gazı, tazyikli su ve yer yer coplarını kullandığı görüldü.Göstericiler de polise karşı boya topları, taş ve sopalar kullandığı olay yerindeki gazetecilerin objektiflerine yansıdı.
Polisin biber gazıyla müdahale ettiği olaylarda en az 100 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Eylemciler, son 1 yılda motorin fiyatlarının yüzde 20'den fazla artması üzerine yaklaşık 10 gündür ülke genelinde gösterilere başladılar. Sarı yelekliler grubunun Fransa’nın komşusu Belçika’da da gösterilerine devam ettiği belirtildi.

BELÇİKA’YA DA SIÇRADI

Göstericiler Brüksel sokaklarında araçları yakarak polisle karşı karşıya gelmişti.Göstericiler polis bariyerlerini yıkarak sokakları ele geçirdi.Polisin sert müdahalesi sonrası Belçika’daki gösterilerde ciddi şiddet olaylarının yaşandığı dünya basına yansıyan görüntülerde görüldü.
Göstericilerin kullandığı tehlikeli maddeler nedeniyle polislerin de yaralandığı biliniyor.

Göstericiler polise Fransa bayrağı renklerinde boyalar fırlatarak protesto düzenledi.Gösterilerde şimdiye kadar 11 polisin yaralandığı bildirildi.

Fransızların akaryakıt zamlarına karşı gösterdiği protestoları izlemek için dünyanın dört bir yanından gazeteciler Paris’e geldi.

Olaylarda 100’den fazla göstericinin de yaralandığı belirtildi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ