Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle birlikte Astana Süreci’nin Soçi’de yapılan dördüncü zirvesinden dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının yavaşlatıldığını söyledi.

Türk Hava Yolları’nın VIP filosunda bulunan CAN uçağında kendisini izleyen gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, Halk Bankası ve Suriye konusunda şöyle konuştu;

‘HALK BANKASI VE HAKAN ATİLLA İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR’

“Arkadaşlarımız özellikle ABD’li mevkidaşları ile de görüşmelerini sürdürüyorlar. Gerek Dışişleri Bakanımız, gerek Savunma Bakanımız görüşmeleri devam ettiriyorlar. Hakan Atilla ve Halk Bankası ile ilgili görüşmeler de ilgili bakan arkadaşlarımız tarafından sürdürülüyor”.

‘ABD’NİN GERİ ÇEKİLMESİNDE BAZI BELİRSİZLİKLER VAR’

“ABD’nin çekilme kararı bazı belirsizliklerin yaşandığı bir süreç olarak karşımızda duruyor. Bazı yavaşlatma çabaları da inkar edilemez, o da maalesef var. Bunları da dikkatle takip ediyoruz. Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ve güvenli bölgenin bir an önce kurulması talebi gerçekten samimi bir kararsa o takdirde bu karara ABD’deki kimi bürokratların gölge düşürememesi gerekir. Güvenli bölge Türkiye’nin kontrolünde olmalı, Suriye’deki Kürtlerin hukukunu koruma mücadelesini biz verdik”

Bir gazetecinin “NATO Zirvesi’nde ABD Savunma Bakanı’nın güvenli bölge için ‘koalisyon güçlerinin gözlem noktası kurması’ önerisinde bulundu. Bu PYD ve YPG ‘ye koruma anlamına mı gelir?” şeklindeki sorusuna, Erdoğan şöyle cevap verdi;

‘YPG/PYD’YE KORUMA GÜCÜ TAHSİS EDİLEMEZ, BU KONUDA ÇOK KARARLIYIZ’

“Savunma Bakanımız (Hulusi Akar) gereken cevabı verdi. Fırat’ın doğusunda PYD’ye, YPG’ye koruma gücü tahsis edilmesi söz konusu bile olamaz. Biz ‘stratejik ortaklarımız üzerine düşeni yapsın’ diyoruz. Sayın Obama döneminde biz hep dile getiriyorduk. Güvenli bölge Türkiye’nin kontrolünde olmalıdır. 

Olmazsa bu demektir ki, bizim Türkiye olarak güvenliğimiz her an yine tehdit altında olmaya devam edecektir. İkincisi ise güvenli bölgenin PYD-YPG için bir tür koruma kalkanı olmasına müsaade edemeyiz. Bu konuda çok ama çok kararlıyız. "

‘SURİYE’DEKİ KÜRTLER KORUNACAK’

“Burada tabii özellikle Suriye Kürtlerinin güvenliği için de buna ihtiyaç var. Fakat bizi üzen şey şu; iki de bir karşımıza Kürtler-Türkler meselesinin getirilmesidir. İkide bir Kürtlerin hukukundan bahsediyorlar. Kürtlerin hukukunu bugüne kadar YPG-PYD mi korudu? Neredeydi bu YPG-PYD? Bunların ömrü ne kadardır?

Ortaya çıktıkları dönem ortada. Daha önce bunlar neredeydi? Bizim Esed ile aramızdaki hukukun iyi olduğu dönemlerde, Esed bunlara kimlik vermiyordu. Biz kendisine diyorduk ki; ‘Bunlar senin vatandaşın, ver kimliklerini’. Yani oradaki Kürtlerin hukukunu koruma mücadelesini biz verdik” diye konuştu.

ERDOĞAN ASTANA SÜRECİ’NE LÜBNAN VE IRAK’I DA DAHİL ETMEK İSTİYOR

Her ne kadar Cenevre Süreci başarılı olmamış olsa da Astana Süreci’ni Cenevre’ye alternatif olarak göremediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’ye komşu olan Irak ve Lübnan’ı da beşinci zirvesi İstanbul’da yapılacak Astana Süreci’ne dahil etmek istediğini söyledi.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ