Genel
09 Şubat 2019 ( 704 görüntülenme )

Karakuz: 'ESNAFLA NİYE UĞRAŞIYORSUNUZ Kİ...'

Giresun Toptancı Hali Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Aydın Karakuz'dan yeni hal yasasına itiraz geldi.

Giresun Toptancı Hali Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Aydın Karakuz, yeni hal yasası çalışmalarını değerlendirerek üretim bölgelerindeki komisyoncuların ortadan kaldırılmadığı sürece Türkiye’de değişen bir şeyin olmayacağını söyledi. Karakuz'un tespitleri şöyle:

'ÜRETİM AYNI ZATEN SORUN KOMİSYONCULAR'

“Yeni Hal Yasası üretimi artıracak değil. Yine üreticinin üretebildiği kadarı satılacak. Fiyatlar arz ve talebe bağlıdır. Biz hal esnafı olarak üretici bölgelerindeki komisyonculardan sebze ve meyveleri temin etmekteyiz. Üretici bölgelerindeki komisyoncular aradan kaldırılmadığı sürece değişen bir şey olmayacaktır. "

'ESNAFLA NİYE UĞRAŞIYORSUNUZ Kİ...'

"Asıl fiyatları belirleyen bu komisyonculardır. Çünkü biz hal esnafı olarak mal istediğimizde piyasanın fazla mala ihtiyacı varsa fiyatlar yüksek tutulmaktadır. Yoksa Yeni Hal Yasası'nda şirketler kurarak hal esnafını devre dışı bırakmak fiyatları düşürmeyecektir. Sadece halde çalışan insanlar işsiz kalacaktır. Tekelleşme söz konusu olacaktır” açıklamasında bulundu.

Ucuz tüketimin çaresinin bol üretim olduğunu öne süren Giresun Hali Müdürü İsmail Durhan ise:

"UCUZ TÜKETİMİN ÇARESİ BOL ÜRETİMDİR!.."

“Yeni tarım politikası belirlenip üretimi artıracak teşvikler sağlanmalıdır. Ucuz tüketimin çaresi bol üretimden geçmektedir. Yeni Hal Yasası'nda belediyeler devre dışı bırakılmaktadır. Haller tamamen özelleştirme kapsamında anonim şirketlerine bırakılacaktır. Ancak bu durum ucuz tüketimin önünü açmaz." 

‘HAL ÇALIŞANLARI İŞSİZLİK KAYGISI İÇERİSİNDE...’

"Ancak anonim şirketleriyle birlikte mevcut hal esnafı ve bu işletmelerde çalışanların işsiz kalacağı endişesi yaşanmaktadır. Bununla beraber mevcut hal esnafı Anonim Şirketleri kuramayacağına göre tekelleşmeyi de beraberinde getirmesi muhtemel görünmektedir” dedi.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ