Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, birçok ilden hekimlerin TTB’yi arayarak, 50 yaş üstü başta olmak üzere çok ciddi semptomları olmayan hastaların ilaç verilerek evlerine gönderildiğini bildirdiğini söyledi. Sözcü’ye konuşan Adıyaman “Hastanelerde yer kalmadı. Test yapılmıyor. Test yapılıp sonucu pozitif çıkanlar da evlerine yollanıyor” dedi. Fatih Altaylı da bugün gerçek vaka sayıları hakkında 8-9 kat fazla demişti.

‘AĞIRLAŞIRSANIZ TEKRAR GELİN’ DENİLİYOR
Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof Dr. Sinan Adıyaman, birçok ilden hastanelerde yer kalmadığı için hastaların ilaç verilerek evlerine gönderildiği haberleri geldiğini söyledi. Adıyaman,”Tüm illerdeki hastanelerden gelen bilgilere göre, 50 yaş üstü, hatta bir çok hasta çok ciddi semptomları yoksa ilaç verilip evlerine gönderiliyor. ‘Eğer ağırlaşırsanız tekrar gelin’ deniyor. Birincisi hastanelerde yer kalmadı. İkincisi ise test yapılmıyor. Test yapılıp sonucu pozitif çıkanlarda yine evlerine yollanıyor. Bir çok ilden doktor arkadaşımızdan bu yönde telefonlar alıyoruz” diyerek hastanelere bu yönde bir genelgenin olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

‘TEST YOK TAKİP YOK, VAKA SAYISI DÜŞÜRÜLÜYOR’
COVID-19 testi pozitif çıkanların temaslılarına test yapılmadığını bu yüzden vaka sayılarında düşüş yaşandığını öne süren Prof. Dr. Adıyaman, “Siz filyasyon yapmazsanız, temaslılara test yapmazsanız zaten vaka sayısı düşer. Şu anda yapılan bu. Usulüne uygun filyasyon yapılmıyor. Hatta bazı yerlerde temaslı yurttaşlar test yapılmasını istiyor, test yapılmayınca da sağlık çalışanlarıyla karşı karşıya geliyor. Onlara verilen ilaçların faydasının olduğuna ilişkin bilimsel bir veri yok. Yararlılıkları kanıtlanmış ilaçlar değil.

Hastaların yüzde 80'i semptom göstermeden bu rahatsızlığı geçiriyor. Türkiye'de sadece semptomu olanlara test yaparsanız, o yüzde 80 hastan saatli bomba gibi tüm topluma yayar. Hastalık da hızlı bir şekilde ilerler” şeklinde konuştu.

ALTAYLI UYARMIŞTI

Koronavirüs salgınında Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığını vaka sayılarının 6 ile çarpılması gerektiğini yazan Fatih Altaylı, yazdığı yazı üzerine kendisine ulaşan bazı doktorların paylaştıkları ürkütücü bilgileri köşesine taşıdı.

‘DURUM ÇOK CİDDİ’
"Sağlık sistemi çökmek üzere" başlıklı yazısında "Sevgili okurlar. Durum çok ciddi. Yalvarırım biraz özen. Biraz tedbir." diye uyaran Altaylı, doktorların vaka sayısı konusunda yaptıkları uyarıları şu şekilde aktardı:


‘BAKAN KOCA’NIN VERDİĞİ SAYILARI 10’LA ÇARPIN’
“Corona ile mücadelede ilk günden beri ön cephede savaşan tanıdık bir doktor aradı dün. “Bakan’ın açıklamalarını 6 ile çarpmışsın” dedi. “Mehmet Ceyhan hocamızın verdiği oranlardan yola çıkarak istatistiki bir sonuç elde etmeye çalıştım. Hata mı yapmışım?” diye sordum. “Yapmışsın elbette. Bana sorarsan 6 ile değil 10 ile çarpman lazımdı” dedi. “Dalga mı geçiyorsun benimle” dedim. “Hayır çok ciddiyim” dedi. Üstelik bu kez tek merkezli değil, daha yaygın bir artış olduğunu söyledi. “Pek çok ilden çok yüksek sayılar duyuyoruz.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ