455 bin Türk'ün kredi ve banka kartı bilgilerinin satıldığının ortaya çıkması doğal olarak vatandaşları tedirgin etti. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Kredi kartlarını iptal mı etmek gerekiyor? Siber hırsızlığa karşı hangi önlemleri almak lazım?

2006 yılına kadar hacker olarak faaliyetlerini sürdüren, 2006 yılından sonra ise siber güvenlik sektörüne yönelen Eyüp Çelik konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Kart bilgileri genellikle, 3 farklı yol ile elde edilmektedir” diyen Siber Güvenlik Uzmanı Çelik’in uyarıları şöyle;

‘KART BİLGİLERİNİ ÜÇ FARKLI YOLLA ELDE EDİYORLAR’

“Birincisi, bir saldırganın phishing (oltalama) saldırıları gerçekleştirerek, son kullanıcıyı sahte mail bilgilendirmeleri ve sahte banka sayfalarını oluşturup kart bilgilerini elde etmesidir. İkincisi, zararlı yazılım aracılığı ile tarayıcılar üzerinde kaydedilen ya da klavyeden girilen kart bilgilerinin elde edilmesi ve kullanıcıların Truva atı saldırısına maruz kalmasıdır. Üçüncüsü ise, kullanıcıların ziyaret ettiği alışveriş sitelerine yönelik özel hazırlanmış zararlı kodlar ile verilerin elde edilmesidir.”

‘BÖYLE BİR DURUMDA KARTINIZI KAPATIN’

“ Böyle durumlarda kredi kartının kapanmasını talep etmek en doğru yöntemlerden biridir. Ancak kartın iptali dışında kartın internet üzerinden veya yurt dışından alışverişe kapatılması da çözüm olacaktır” diye konuştu. Kart bilgilerinin korunması için kullanıcıların alması gereken önlemleri açıklayan Çelik, kart kullanıcılarına şu tavsiyelerde bulundu;

‘BİLİNMEYEN ADRESTEN GELEN E-MAİLLERİ AÇMAYIN’

“Bilinmeyen adreslerden gönderilen maillere itibar edilmemeli ve maillerde yer alan eklerin/linklerin çalıştırılmaması gerekir. Sahte ödeme sayfalarına kart bilgilerinin girilmemesi gereklidir. Kullanıcının sayfanın URL kısmındaki alan adının doğru olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.”

‘KART BİLGİLERİNİZİ TARAYICIYA KAYDETMEYİN’

“Kullanıcıların kart bilgilerini veya kişisel bilgilerini tarayıcıya kaydetmemesi tavsiye edilir. Mobil cihazlara her uygulama indirilip yüklenmemelidir. Mobil marketlerde yer alan birçok uygulamanın içerisinde zararlı yazılımlar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Müşteri hizmetleri ile görüşülüp kredi kartı limitinin sınırlandırılması ve yurt dışı harcamalara karşı kapatılması tavsiye edilir.”

‘SANAL KART KULLANIN’

“Mümkün olan durumlarda, gerçek kredi kartları kullanmak yerine sanal kredi kartları oluşturarak, alışveriş miktarı kadar sanal karta para yüklenmelidir. Kart bilgilerinin iki faktörlü kimlik doğrulama olmayan alışveriş siteleri üzerinde kullanılmaması tavsiye edilir.”

‘HAVAALANI İNTERNETİNİ KULLANMAYIN’
“Zararlı yazılımlardan korunmak için anti-virüs uygulamalarının hem cep telefonlarına (ios hariç) hem de şahsi bilgisayarlara yüklenmelidir. Kafeler, havaalanları gibi halka açık alanlardaki ücretsiz kablosuz ağlara bağlanılmamalıdır. Hacker'ların ücretsiz ağlar oluşturup, kablosuz ağlar üzerinden ağ trafiğini dinledikleri unutulmamalıdır. Güncellemeleri her zaman yapın. Güncellemeler aynı zamanda güvenlik sorunlarını gidermek için de kullanılmaktadır. Antivirüs uygulamanızı devre dışı bırakmanızı isteyen uygulamalara izin vermeyin” tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ