6516 görüntülenme 05 Kasım 2018
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli Gemi Projesi kapsamında TCG Burgazada'nın bugün Deniz Kuvvetlerine katıldığını açıkladı. TSK, sosyal medya hesabından "Milli Gemi projesi kapsamında üçüncü gemimiz TCG BURGAZADA Deniz Kuvvetlerine katılıyor" başlığı ile hazırladıkları klibi yayınladı.

ERDOĞAN: 'ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milgem Projesi'nin üçüncü gemisi TCG Burgazada'nın Deniz Kuvvetleri'ne teslim töreninde konuştu. Kıbrıs Rum yönetiminin Akdeniz’de tek taraflı Navtwx ilan ederek deniz trafiğini kapatmaya yönelik hamlesine Erdoğan çok sert çıktı. Erdoğan şöyle dedi:

‘ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ’

“Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasbedilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz”.

Erdoğan 'İZİN VERMEYİZ' dedi... 'YUNAN GEMİSİ TÜRK KARASULARINA GİRDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'a karasularıyla ilgili söylediği sert sözlerden kısa bir süre sonra Yunan gemisi Türk karasularına girdi. Askeri araştırma gemisinin Türk karasularına girdiği anın koordinatları radarla da tespit edildi.

ERDOĞAN ‘İZİN VERMEYECEĞİZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz ve Ege’deki karasularıyla ilgili “Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz” dedi. Bu açıklamadan kısa süre sonraysa Yunanistan’a ait askeri bir araştırma gemisi, Kuşadası Körfezi’nde görüntülendi. Gemi, Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarma planlarının ardından Türkiye ile Yunanistan’ın denizden en yakın sınır noktalarından birinin bulunduğu Kuşadası Körfezi’nde görüldü.

RADARLA TESPİT EDİLDİ

Yunanistan’ın Sisam Adası’ndan hareket eden Yunan askeri araştırma gemisi önce uluslararası sularda bir süre seyretti. Daha sonra da sonra Kuşadası’nın Kadınlar Denizi açıklarında Türk karasularına da girerek seyrine devam etti. Yunan askeri araştırma gemisinin Türk karasularına girdiği anın koordinatları radarla tespit edildi. Bölgeye Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin hareket etmesi üzerine Yunan askeri araştırma gemisi Türk karasularından çıkarak tekrar uluslararası karasulara girdi.

POLEMİKLERİN ARDINDAN ADAYA KONUŞLANDI

Yapılan araştırmada söz konusu Yunan askeri araştırma gemisinin 12 mil ile ilgili polemiklerin ardından Sisam Adası’nda konuşlandırıldığı ve o günden beri bölgede araştırmalar yaptığı öğrenildi.

NELER YAŞANIYOR?

Kıbrıs Rum Yönetimi, Akdeniz’de kriz çıkaracak bir ardım attı. Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk tarafının tüm uyarılarına rağmen adanın güneyindeki parsellerde doğalgaz sondajı yapmak için Navtex yayımladı. Buna göre Rumlar kendilerince bölgeyi deniz trafiğine kapatmış olacak. Rumlar kendilerince bölgeyi deniz trafiğine kapatmış olacak.

RUMLAR DENİZ TRAFİĞİNİ KAPATIYOR

NTV’den Selim Sayarı’nın haberine göre Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk tarafını yok sayarak ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki 10. Parselde 10 Kasım'dan itibaren 4 ay süreyle sondaj çalışmaları yapılacağını ilan etti.

Rum yönetimi, Amerikan Exon Mobil ve Katar Petrol ortaklığından oluşan konsorsiyumun sondaja başlayacağı gerekçesiyle bölgeyi deniz trafiğine kapatan bir Navtex yayımladı. Rumların ilan ettiği Navtex'e göre, 10 Kasım'dan 25 Şubat 2019 tarihine kadar sözde 10'uncu parselde sondaj çalışmaları yer alacak.

TÜRKİYE KARŞI ÇIKIYOR

Türkiye, Rumların tek yanlı hidrokarbon araştırmalarına, Türk münhasır ekonomik bölgeleriyle çakışan parseller bulunduğu ve Kıbrıslı Türklerin devre dışı bırakılarak haklarının gaspedildiği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Kaynak: DHA/ İHA/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ