Almanya’nın finans merkezi Frankfurt’un yakınlarındaki Heusenstamm Kasabası’nda kurulan PIM Altın ve Kıymetli Maden Kurumu Lti. Şti.‘nin (PIM Gold und Scheideanstalt GmbH- Premium Gold Deutschland GmbH) sahibi Mesut P. tutuklandı.

Bir Alman’ın kurduğu ve başka bir Türk’e sattığı Bonus Gold isimli şirket de soruşturuluyor. Türkiye’nin 2012’de başlattığı 'Altına dayalı tahvil'in Almanya ayağını kuran ve Türk bayrağının bile alet edildiği vurgun, büyük skandalla patladı.

OLMAYAN 1.5 TON ALTINI SATTI


Avrupa'da yayın yapan Türk tv’lerine verdiği reklamlarla müşteri toplayan PIM Gold'un, en azından 1.5 ton altın karşılığında müşterilerine ‘hisse sattığı’ ancak ortada altın olmadığı ortaya çıktı. Vurgunun boyutu ise şimdilik 67 milyon 778 bin euro olarak hesaplanıyor.Ancak olmayan altınların nasıl pazarlandığı ve karşılığında nasıl faiz ödendiği sorularına cevap verilemiyor.

YEŞİL SERMAYE HOLDİNGLERİ GİBİ

PIM Gold, külçe altınının 0.1 gramını 7.47 Euro'ya, kilosunu ise 45.185,40 euroya satıyor. Satarken de alıcılara, ‘Altınlarınız kasamızda kalacak ve karşılığında size faiz vereceğiz’ deniliyor. Aslında ortada altın bulunmuyor ve yüksek kar payı vaad eden hayali ‘Yeşil sermaye’ holdingleri gibi, hayal satılıyor. Altınların birçoğunun değerinin yüzde 30 üzerinde satıldığı da ayrıca belirtiliyor.

BAŞSAVCI: HİÇ OLMAYAN ALTINA YATIRIM

Alman adli makamları, 2017'de bu şirkete ilk baskını yaptı ancak iki yıl içinde sistemi çözebildi. Olayı soruşturan Darmstadt Başsavcısı Robert Hartmann, Alman basınına, ‘Nitelikli dolandırıcılık şüphesiyle soruşturma yürütüyoruz. Bu firma, güvence olarak tuttuğunu söylediği ama hiç bulunmayan altınlar karşılığı yatırım yapıldığını göstermiş’ diye konuştu. Başsavcı şirkete çarşamba günü baskın ve arama yaptıklarını, mahkemenin Genel Müdür Mesut P.'yi (48) tutukladığını duyurdu. Tutuklama nedeni olarak da, zanlının Türkiye'ye kaçma riski gösterildi.

SORUŞTURULAN DİĞER ŞİRKET: BONUS GOLD

Mesut Pazarcı, PIM Gold'u kurarken, benzer şekilde Oskar B. de, Bonus Gold'u hayata geçirdi. Her ikisi de karşılıklı şikayetçi oldu. Mesut P. şimdi tutuklandı, Giessen Savcılığı da Bonus Gold'la ilgili soruşturma yürütüyor. İkisi de, aynı sistemi kullanıyor ve sadece altınları satmıyorlar, ‘olmayan altınları’ satıp müşteri adına kasalarında depoluyorlar.

ÜÇ ÇEŞİT ALTIN

PIM altın karşılığı yatırım yapan müşterilerine üç çeşit ürün sunuyor. Bonusgoldkauf Plus, Bonusgoldspot Plus ve Kindergold (Çocuk altını). Bu altın ürününe para yatıranlara yılda yüzde 3 ile yüzde 6 oranında euro bazında faiz ödeniyor. Tabii, faizi alanlar ‘olmayan altınları’ kasada tutmaya karar verenler oluyor. PIM'ın kasasında altın bırakmayanlara ne ödendiği bunlara ne çeşit altın satıldığı ise bilinmiyor.

HEM ALTIN, HEM İKİ YILDA YÜZDE 22 FAİZ!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ