Sağlık
08 Haziran 2019 ( 291 görüntülenme )

Güneş Gözlüğü Alırken NELERE DİKKAT ETMELİ?

Doğru güneş gözlüğü seçimi göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Sahte güneş gözlükleri ise pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı.

CAMLAR ULTRAVİYOLE IŞINLARINI BLOKE ETMELİ


Güneş ışınlarının, insan gözlerinin algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda ultraviyole (UV) radyasyonu yaydığına dikkat çeken Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, "Gözlerimizi güneşten korumamızı sağlayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından koruyucu özellikte ve gözümüze uygun olmalıdır. Özellikle deniz kenarında ve kayak yaparken minimum UV400 korumalı güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir" dedi.

CE (CONFORMİTÉ EUROPÉEN) BELGESİ OLMALI


Kaliteli bir güneş gözlüğünde güvenilir tescil belgesi olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, "Gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz ve detaylar kaybolmamalı. Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır.

HER PAHALI GÖZLÜK, KALİTELİ DEMEK DEĞİLDİR


Kaliteli bir güneş gözlüğünün mutlaka 'UV ışığını engelleyici' özellikte olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, bu özelliği olmayan güneş gözlüğünün sadece fazla ışığın geçmesini engellediğini de belirterek şunları aktardı: "Ancak bu engelleme hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Kaliteli bir güneş gözlüğünün kalite ve UV blokaj belgeli olması gerekir."

POLARİZE CAM EKSTRA KORUMA SAĞLAMAZ

Aynalı camlar göze gelen ışığın bir kısmını geri yansıttıkları için özellikle şiddetli ışığın olduğu deniz kenarlarında tercih edilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç, "Aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte UV blokaj oranını etkilememektedir. Gözlük camı rengi ile camın içindeki UV koruması arasında hiçbir ilişki yoktur" ifadelerini kullandı.

SAHTE TAKMAKTANSA, HİÇ TAKMAYIN

'Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir' diyen Yalvaç, "Sadece görünen ışığı kesen ama UV ışınlarına karşı bir blokaj sağlamayan güneş gözlükleri, gözbebeğinin gözün kendini doğal yolla koruma özelliğini devre dışı bırakır. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. Bu nedenle, UV filtre olmayan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalıdır" uyarısında bulundu.

Kaynak: DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ