Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2363 görüntülenme )

Guardian’ın Rusya Yorumu: Havlayan Köpek Isırmaz

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan analiz haberinde Rusya'nın öfkeli olduğu ancak krizin kontrol dışına çıkmasına izin vermeyeceği yorumu yapılıyor
 İngiliz Guardian gazetesinin Moskova muhabiri Shaun Walker’ın imzasını taşıyan  “Moskova öfkeli ama havlayan köpek ısırmaz” başlıklı analiz haberinde, savaş uçağı düşürülen Rusya’nın öfkeli olduğunu ancak Türkiye ile arasındaki krizin kontrol dışına çıkmasına izin vermeyeceğini yazdı. Walker’a göre Rusya, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini kesmeyecek.

NATO’NUN HASTA ADAMI: TÜRKİYE

Kore Savaşı’ndan bu yana ilk kez NATO üyesi bir ülkenin, bir Rus savaş uçağını düşürdüğünü vurgulayan Shaun Walker, analizine Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik’in Türkiye’yi, “NATO’nun hasta adamı” olarak nitelendirmesini ve “Erdoğan’ın çılgınlığı 3. Dünya Savaşı’na neden olabilir” uyarısında bulunmasını hatırlatarak başlıyor. Ancak Walker’a göre bu söyleme karşın Rusya’nın satır aralarında Türkiye’ye verdiği mesaj, krizin kontrol dışına çıkmasına izin vermeyeceği şeklinde.DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN KESİLMESİ BİR SEÇENEK DEĞİL

“Moskova’dan dün yapılan açıklamalardan biri, Rusya’nın önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye’den beyaz et alımını yasaklaması oldu. Bunun kavgacı bir tavra işaret ettiğini söylemek zor” yorumunu yapan Walker, Rusya Türkiye’ye çok öfkeli olsa da, Moskova’nın durumun daha da kötüleşmesini istemediğini ifade ediyor. Walker’a göre diplomatik ilişkilerin kesilmesi masadaki bir seçenek değil.
ERMENİ SOYKIRIMI TASARISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından yaptığı, “Bu olayın Türkiye-Rusya ilişkileri açısından çok ciddi sonuçları olacak” açıklamasını hatırlatan Guardian’ın Moskova muhabiri Shaun Walker, şu ana kadar söylemin, eylemin önünde geçtiğini vurguluyor.

Walker yine de bazı Rus milletvekillerinin dün “Ermeni soykırımı” iddialarının inkarını suç sayan bir yasa tasarısını Parlamento’ya sunmalarının tesadüf olamayacağını da belirtiyor.

IŞİD’E DESTEK İDDİALARI DESTEKLENECEK

Guardian muhabirine göre Rusya, bazı Türklerin IŞİD’e üstü kapalı da olsa destek verdiklerine yönelik iddiaları kanıtlamak için çaba harcayarak, Türkiye’yi zor durumda bırakmaya çalışabilir. Shaun Walker’ın analizi “Rus tur şirketlerinin Türkiye’ye paket tur satmalarının yasaklanması ise Türkiye üzerinde etkili olacak somut bir önleme benziyor. Zira yılda 4 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret ediyor ve paket turların yasaklanmasının Türkiye’de turizm sektörünü son derece olumsuz etkileyecektir.” ifadeleriyle son buluyor.

BBC

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FETÖ İMAMINDAN DEHŞET İTİRAF Rusya'dan Sınırımıza Çok Tehlikeli Hamle Yazık! Davutoğlu'ndan Dünyayı Güldürecek Açıklama! Kronik Yorgunluğun 9 Belirtisi! Muğla'da DEPREM! Bahçeli'nin Danışmanı'ndan Ürkütücü Açıklama! Kazılan Hendeklerin Sırrı Açığa Çıktı! MHP Kocaeli'de bir vekilini kaybetti

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Dikkat! Bu Gece Yola Çıkacaklar, Dikkat!