Ülke TV’de Esra Elönü’nün programına katılan Sevda Noyan, canlı yayında 15 Temmuz'un kursaklarında kaldığını ve aralarında komşularının da bulunduğu 50 kişiyi öldürebileceklerini söylemişti. Sevda Noyan'ın açıklamaları sosyal medyada tepkilere neden oldu. Kanal yönetimi özür dilese de konu gündemden düşmedi.

MEHMET TÜM: ‘İŞİN UCU KAYIP SİLAHLARA GİDİYOR’
CHP'li Mehmet Tüm ise konuyla ilgili sosyal medya hesabından çarpıcı iddialarda bulundu. Tüm, Sevda Noyan'ın "Bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak" sözlerine dikkat çekti. CHP'li Mehmet Tüm, 15 Temmuz'da kaybolduğunu söylediği 200 bin silahla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Mehmet Tüm'ün Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar :

‘EMNİYET ÖNÜNDE SİLAH DAĞITIMI’
1) Sevda Noyan'ın bu açıklamalarını asla hafife almayın. Neden mi? Gelin, şimdi size 15 Temmuz'dan sonra KAYBOLAN tam 200 bin adet silahın hikayesini anlatayım.
2) Hikaye bir cinayetle başlıyor. Ankara’da 2016 yılında Mustafa Maraş, bir traktör sürücüsünü öldürdü. Cinayette seri atış yapabilen MP5 kullanıldı. Katil savunmasında, “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtmışlardı” dedi.

‘2016 YILINDA TAM 107 BİN 628 SİLAH KAYIP’
3) Ben bu cinayetten sonra milletvekili olarak Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünü aradığımda bana çelişki yanıtlar verildiği için konuyu derhal araştırmaya karar verdim. İlk işim İçişleri Bakanlığının silahlanma raporlarını okumak oldu.
4) İçişlerinin Bakanlığının resmi raporlarında ve internet sitesinde 2014 yılında 14 bin 682 silahın kaybolduğu, 2016 yılı içinse tam 107 bin 628 silahın kaybolduğu yazıyordu. Bu rakamlar bizim değil, bakanlığın rakamları! Aradaki bu devasa farkı hemen İçişleri Bakanlığına sordum.

5) Bakanlığın resmi twitter adresinde verdiği yanıt ise tam bir komediydi. “Madem bu silahlar 73 yıldır kayıp, o halde neden 2014 rakamlarına bu sayıyı yazmadınız” soruma ise tabi ki yanıt veremediler.
6) Kayıp silah konusu yazılı ve görsel medyada onlarca kez haber oldu. Ancak hiçbir yetkili konuya ilişkin net bir şey söylemedi. Durun, daha bitmedi!..
·
‘SON BEŞ YILDA İNANILMAZ DERECEDE RUHSATSIZ SİLAH SATIŞI’

7) Kayıp silahların bir şekilde legalleştirilmesi veya en azından "devlet envanterinden kaybolmamış" gibi gösterilmesi gerekiyordu. Bunun için de altın formül hazırdı: Ruhsatsız silah satışına göz yummak, hatta silahlanmayı teşvik etmek!
8) Son 5 yılda, Türkiye tarihinde görülmemiş şekilde ruhsatsız silah satışı yapıldı. Milyonlarca silah, hiçbir kısıtlama olmaksızın satıldı. Öyle ki, facebook gibi sitelerden bile (satışı yasak otomatik tüfek dahil) online silah satışı yapıldı! Bunlarla yüzlerce cinayet işlendi.
9) Hükûmet bireysel silahlanma, ruhsatsız silah, kayıp ve çalıntı silahlarla ilgili bugüne dek etkili hiçbir adım atmadı. CHP olarak verdiğimiz tüm araştırma önergeleri AKP'li vekillerin oylarıyla hızlıca reddedildi.

‘SAYIN SOYLU, NOYAN GİBİ LİŞİLER BU SİLAHLARI NEREDEN TEMİN ETTİ’
10) Bu silahlarla binlerce kadın cinayeti işlendi, işlenmeye de devam ediyor. Ve şimdi de Sevda Noyan gibi yazar olduğu iddia edilen ne idüğü belirsiz tipler insanlık dışı şekilde tehditler savuruyor.

11) Şimdi buradan tekrar ve defaten soruyorum:@suleymansoylu :
• Kayıp çalıntı silah sayısında %720'lik artışın sebebi nedir?
• Bu silahların nerede ve kimlerde bulunduğuna dair bir çalışmanız var mı?
• Noyan gibi kişiler bu silahları nereden temin etti?

Kaynak: Mehmet Tüm Twitter/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ