1253 görüntülenme27 Mayıs 2020
Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin İdlib bölgesinde icra edilen devriye sırasında yaşanan patlama sonrası bir askerin şehit olduğunu duyurdu. Haberi Milli Savunma Bakanlığı duyurdu. Bir askerin şehit düştüğü belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

‘SABIR VE BAŞSAĞLIĞI’
*27 Mayıs 2020 tarihinde İdlib bölgesinde icra edilen yol kontrol devriyesi esnasında arama bölgesinin 250 metre güneyinde meydana gelen ve sebebi henüz tespit edilemeyen bir patlamanın tesiri ile kahraman bir silah arkadaşımız yaralanmış ve derhal hastaneye kaldırılmış, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allahtan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.”

ERDOĞAN TRUMP’LA GÖRÜŞTÜ
Bugün yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye-Suriye sınırındaki durumla ilgili olarak, "Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştum ve sınırın biz olmadan gayet iyi olduğunu söyledi" dedi. Öte yanda ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kentine ek askeri teçhizat sevkiyatı yaptığı öğrenildi.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜM, İŞLER İYİ

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştum ve sınırın biz olmadan gayet iyi olduğunu söyledi. (Türkiye ve Suriye) Bu sınırı 2 bin yıldır siyasileştiriyorlar. Biz Türkiye ve Suriye sınırını koruyorduk. Şimdi askerlerimizi evde istiyoruz. 1 yıl önce bu kararı verdiğimde eleştirildim, şimdi onlar kendi sınırlarını koruyor. Biz petrolü koruduk. Ancak bir noktada petrole ilişkin sıkıntıları da düzelteceğiz ve oradan çıkacağız."

YAVUZ: ‘YPG ORDULAŞIYOR’
Öte yanda Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, dün yaptığı açıklamada terör örgütü YPG’nin Suriye’nin Deyrizor bölgesinde güvenlik elemanı olarak kullanmak için 10 bin kişi topladığını belirtti. YPG’nin özerklik hazırlığında olduğuna, terör örgütü El Kaide’nin de İdlib’de toplandığına dikkat çeken Yavuz, Türkiye’nin Suriye’de bütünlüğü sağlayacak adımlar atması gerektiğini aksi taktirde ciddi problemlerle karşılaşabileceğini vurguladı.

‘ABD FIRAT’IN DOĞUSUNDA DEVLET KURUYOR’

“ Türkiye’nin de Esad’ı düşman olarak görmesinin sonucu olarak Fırat’ın doğusunda bir devletçik inşasına devam ediyor. Orada bir koridor kurduk ama koridorun güneyinde bu hayat devam ediyor. Görmemiz gereken konu bu. Artık Kürt bölgesinin özerklik kazanacağı görünüyor”.

‘FIRAT’IN DOĞUSU BARZANİ İLE BİRLEŞEBİLİR’
“Suriye’nin kuzeyinde Kürtler bir bölgede, Sünni Araplar bir başka bölgede 3 parçalı bir yapı doğabilir. Bunu Türkiye de, Suriye de kabul etmek zorunda kalabilir. Birlik olmazsa eğer Suriye devletinin yaşaması mümkün değil. Ancak burada büyük tehlike, buranın kuzey Irak’la önümüzdeki dönemde birleşmesi. Bu birleşme işin doğası gereği Türkiye’ye doğru genleşme potansiyelini içinde taşır. Türkiye’nin adımlarını buna göre atması lazım. Ama Türkiye pek fazla böyle adım atmıyor.”

‘TÜRKİYE SURİYE DEVLETİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMALI’

“Ama şu anda ABD’nin oradaki yapılanması Türkiye’nin mevcut rejimle görüşmek istememesinden kaynaklı sorunları doğuruyor ve önümüze getirip koyuyor. Sorun burada bu. Biz eğer Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayıcı adımlar atmazsak, sadece toprak bütünlüğünü değil merkezi bir egemenliği hakim kılacak bir siyasi yapıyı ortaya koymazsak YPG’nin özerkliği gerçekleşir. Gerçekleştikten sonra da rıza gösterebiliriz. Suriye’nin parçalanması sonucunu doğurur. “diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ