Sağlık Bakanlığı'na yerleştirildikleri iddia edilen Menzil Tarikatı'nda, cemaatin lideri 'Gavs' Abdulbaki El-Hüseyni'nin altın varaklı hastane odasındaki görüntüsü gündem oldu.

‘HASTANE ODASINDA ŞATAFAT’
Bir hastane odasında çay içerken görülen Menzil liderinin bulunduğu odanın şatafatlı görüntüsü şaşırttı. Tartışmalara neden olan hastane odasında varaklı süslemeler, lüks halı ve duvar kağıdının olması dikkat çekiyor.

‘DOKTORLAR EL PENÇE DİVAN’
Tarikat liderinin yattığı Emsey Hastanesi ise cemaatin Pendik’te yaptırdığı bir hastane olmasıyla biliniyor. Hüseyni’nin Temmuz ayında ziyaret ettiği hastanede şeyhe takkeli ve el pençe divan duran doktorların “Gavs’ım” şeklinde hitap ettikleri duyulmuştu.(Ajanslar).

Haber işte böyle…
İşin aslı Menzil birtarikat değil, Halidi Nakşibendi Tarikatının bir kolu.
Tarikatın İstanbul merkezi İsmailağa Cemaati, Adıyaman merkezi ise Menzil.
İlginçtir bugün Türkiye’nin kıyasıta mücade ettiği söylenen Fetö de tarikatın bir şubesi.

'BU BİR SİYASİ TUZAK'

Emekli Albay Erdal Sarızeybek son yazdığı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında her şeyi açık açık anlattı. Örgütün temel yapısını ortaya koyan Sarızeybek, bu örgünün siyasi ayağını da açıkladı. Ama medya bu kitaptan söz etmeyince, o da bölüm bölüm Facebook sayfasından yayınlamaya başladı. Kitapta geçen tarikatla ilgili kısım özetle şöyle;

‘FETÖ’YE DEVLET KAPILARINI AÇAN AKP İKTİDARIDIR’

“…Fetö denildiği zaman Cemaatten F Tipine, oradan Fetö’ye geçiş süreçleri arasında yaşanan olaylar toplum hafızasında farklı algılara yolaçtı. Çünkü bu toplum biliyor ki cemaatin devlet mekanizması içine sızamasına izin veren siyasi iktidar ile F Tipi kadroların yargı, emniyet, istihbarat ve askeriyeye sızmasına izin veren iktidar, aynıdır. Üstelik bugün Fetö’ye karşı mücadeleyi açıktan ilan eden iktidar da aynıdır. “

‘AKP HÜKÜMETLERİ VE BAKANLAR KURULU SORUMLUDUR’

“Sözün kısası tüm yan kuruluşlarıyla birlikte bugünkü siyasi iktidar, bu cemaatin -kuruluşu eskiye dayanıyor olsa da- büyüyüp güçlenerek devletin en tepe noktalarına getirilmesinden, buradan aldığı güçle peş peşe darbelere kalkışmasından sorumludur. Ancak özellikle 15 Temmuz kalkışmasındaki düğümler hala çözülememiş olduğundan işin asıl sorumlularına hukuken hesap soran çıkmıyor, muhalefetin gücü de bu noktada millet iradesini harekete geçiremiyor.”

‘FETÖ-CEMAAT ARASINDA ÇOK İNCE BİR ÇİZGİ’

Hal böyle olunca, cemaat ve Fetö’yle siyasi iktidar arasında yaşanan olaylar karşısında insan aklı, ‘neden buna izin verildi’ sorusuyla başlıyor, ‘neden bu yapıyla zamanında mücadele edilmedi’ sorusuyla devam ederek olayları anlamaya çalışıyor. Doğal olarak toplum, bir yanda terör örgütüyle Cemaat arasındaki çizgiyi ayırt etmekte zorlanıyor. Aradaki çizgi net olmayınca bu kez aynı toplum, cemaat ile bugünkü siyasi iktidar arasındaki bağları da kavramakta zorlanıyor. Çünkü yıllar boyu ‘hizmet hizmet’ deyip ‘muhterem Hocaefendi’ deyip etrafında pervane olanlar, şimdi ise aynı kişiye ‘terörist’ demeye başlayınca haklı olarak insanın aklı karışıyor.

‘PEŞ PEŞE ÜÇ DARBE, HALK ENDİŞELİ’
Ve bu zihin karmaşası, Fetö ile mücadelede olması gereken toplum desteğinin sessizliğe bürünmesine neden oluyor. Halbuki bu Cemaatin devlet içinde devlet olmaya giden sürecine daha başta izin verilmemiş ve bu mücadele zamanında yapılmış olsaydı, başta Kod Ergenekon kumpası, ardından 17/25 operasyonu ve derken 15 Temmuz belki de hiç yaşanmış olmayacaktı. Ve toplum gelecekten endişe duymak yerine kendini güvende hissedebilecekti ama süreç nedense böyle yürümedi. Cemaatle başlayıp Fetö’ye giden bu yapının neden ve niçin devlete sızmasına izin verildi sorusu hala cevabını bulamadı. Hep aynı medya eliyle toplumun gözlerine perde çekilmeye çalışılmış olsa da ama bu toplum bir cevap arayışından da vazgeçmedi…

Halidi Nakşibendi Tarikatının bir kolu olan bu Gülen Cemaati hakkında çok konuşuldu. Işık evleri, abiler, ablalar, imamlar, siyaset ve ticaret sarmalının bir sonucu olarak Türkiye, Fetö gerçeğiyle karşı karşıya bırakıldı.

Şimdi Türkiye Fetö’nün siyasi ayağını arıyor…
Bakın kimmiş bu ayak?..

Erdal Sarızeybek
Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak/ Destek Yayınları

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ