7654 görüntülenme07 Ocak 2019
RTÜK’ün 'cin' kelimesinin kullanılmasını yasakladığı, bunun yerine '3 Harfliler' ifadesini kullanılması gerektiği belirtildi. Bundan iki yıl önce, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu programda , Fethullah Gülen’in insanları üç harfliler (cinler) ile kontrol altına aldığını iddia ederek, kendisine de hediyeler göndererek bunu denediğini söylemişti.

ARTIK CİN DENMEYECEK

Müge Anlı, program sunumu esnasında 'cin' kelimesinin yasaklandığını bunun yerine '3 Harfliler' denilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca 'Şarap' kelimesinin de sansürlendiği iddia edildi. Anlı sunumu esnasında “Çocuğun içinde, RTÜK yasakladığı için söyleyemiyorum, '3 Harfliler' olduğu söylenmiş” ifadelerini kullandı.

Programın devamında ise yayına bağlanan bir psikiyatristin 'cin' kelimesini kullanması üzerine Anlı “Ama yani kullanmayın o kelimeyi lütfen beyefendi” diyerek, devam etti: “Bizim başımızı RTÜK’le belaya sokmayın lütfen. O kelime yasaklı. İki saattir boşuna mı ‘3 harfli’ diyoruz biz” dedi.

TÜRK DİL KURUMU SÖZLÜĞÜNDE 'CİN' VAR

Türk Dil Kurumu Türk Sözlük'e göre CİN'in tanımı şöyle; ".isim, din b. Dinî inanışa göre duyularla kavranamayan, insanlar gibi irade ve anlama yeteneğine sahip, ilahi emirlere uymakla yükümlü tutulan yaratık. 2. Masallarda göze görünmeyen, türlü biçimlere girebilen, iyilik de kötülük de yapabilen yaratık. 3. Akıllı, zeki, uyanık kimse"

GÖKÇEK İKİ YIL ‘ÜÇ HARFLİLER’ DEMİŞTİ

Bundan iki yıl önce, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu programda 15 Temmuz gecesine ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve Gökçek, Fethullah Gülen’in insanları üç harfliler (cinler) ile kontrol altına aldığını iddia ederek, kendisine de hediyeler göndererek bunu denediğini söylemişti.

Fethullah Gülen’in darbe girişimi başta olmak üzere birçok olayı cinlerle yaptığını savunan Gökçek “Üç harflilerle yapıyor bu işi. Bana da altın gibi değerli bir metal ve cevşen vermişti. Bu işleri üç harflilerle yapıyor” dedi. Hakan Çelik’in “gerçekten inanıyor musunuz buna?” sorusuna ise “İnanırım. Canlı olarak benzer olaylarla karşılaştım…” yanıtını vermişti.

Kaynak: Sputnik News/birgün/odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ