Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği ifadenin ardından tutuklandı. Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’u tutuklayan hakim Ali İde'ye dair bir ayrıntı dikkat çekti. Uzun'u, aynı zamanda AKP Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklayan hakim Ali İde, eski AKP Adıyaman Gençlik Kolları Başkanı.

Kararı veren Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tutuklama gerekçesini "Cumhurbaşkanına hakaret, örgütün veya amacının propagandasını yapma, örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçlamasına dayandırdı. Sabri Uzun, mahkemede verdiği ifadesinde şunları söyledi:

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM’

"Atılı suçlamaları ve suçların tanımını kabul etmiyorum. FETÖ'ye yardım etmek ve Cumhurbaşkanına hakaret bana da uymuyor, buradaki fiile de uymuyor. Bu isnatları kesinlikle kabul etmiyorum. Böyle bir tanımı da kabul etmiyorum." Dedi.

‘BİR KASTIM YOK’

Uzun, Erdoğan'a hakaret etmekle suçlandığı Twitter hesabı için ise şunları söyledi: "SabriUzun28 uzantılı twitter adresini ben kullanırım. Paylaşımlar da bana aittir. Her okuyanın farklı anlam verebileceği yoruma açık tweetlerdir. Şahısları kast etmedim. Daha çok bir tecrübe, birikim aktarımından ibarettir. Hakaret kastım kesinlikle olmaz. Hiç kimseyi de hedef alarak yazmadım. Kesinlikle isim de telaffuz edilmemiştir." Dedi ve Sabri Uzun, Ayten Altınoluk adlı kişi ile irtibatlı olduğu ihbarına ise şu yanıtı verdi:

‘BU TAKTİK FETÖ'CÜLERİN TAKTİĞİ’

"Ayten Altınoluk isimli kişiyi tanımıyorum. O tarihten bugüne kadar telefon kayıtlarına bakılırsa, bu kişiyi tanıyor olsam telefon konuşmam olur. İhbar alan kişi bu şahsın evine gidip bunu sormuş mu? O da yok. Onun ilişkili olduğu kişilerle ben ilişkili miyim? Bunun da çıkartılması lazım. O da yok. Yapılan ihbarlara ilişkin olarak, bu taktik FETÖ'cülerle ilgili taktiktir. Bunun araştırılıp, savcı adına bilgi derleyip, savcılığa gönderilmesi gerekirdi. İhbarı yapan veya yaptıran kişinin benle bir husumeti lduğunu düşünüyorum. Bunu araştırmayanların da benimle bir sorunu olması lazım. Ben gözaltındayken dahi bu Ayten isimli kişi bulunup sorulabilirdi. Ancak halen sorulmamış."

KARARI VEREN HAKİM AKP’NİN ADIYAMAN ESKİ GNÇLİK KOLLARI BAŞKANI

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’u tutuklayan hakim Ali İde'ye dair bir ayrıntı dikkat çekti. Uzun'u, aynı zamanda AKP Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklayan hakim Ali İde, eski AKP Adıyaman Gençlik Kolları Başkanı.

Bir süre avukatlık yapan İde, daha sonra yargıç oldu. Kilis’teki görevinin ardından 2015’te Kilis’ten Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne atandı. Ekim 2018’deki kararnameyle de Ankara Hakimliğinde göreve başladı. İde, Sabri uzun'u tutuklayan Ankara 7. Sulh Ceza Hakimi olarak görev yapıyor.

HAKİM TARAFSIZLIĞI TARTIŞILIYOR
Böylece eski AKP yöneticisi olan bir hakim, AKP Genel Başkanı aleyhinde atılan bir mesaj hakkında karar vererek, Sabri Uzun gibi kritik bir ismi tutuklamış oldu. Bu da hakim tarafsızlığına dair yargı kulislerinde yeni bir tartışma başlattı.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, İstihbarat Daire eski Başkanı Sabri Uzun'un tutuklanmasına tepki gösterdi. Başbuğ, "Gerçekten neler oluyor?!" diye sordu.Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Sabri Uzun'un tutuklanmasına sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi.

Tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Uzun hakkında tutuklama kararı çıkmasının ardından açıklamalarda bulunan Başbuğ, "Gerçekten neler oluyor?!" ifadelerini kullandı. İlker Başbuğ'un açıklamaları şöyle:"21 Nisan tarihinde Çubuk’ta bir insanlık suçu işlendi.

NELER OLUYOR?

"Bu olayın artçı şokları devam ederken, Ergenekon komplosuna direnen Sabri Uzun terör örgütü propagandası yapmak ve örgüte yardım suçlamaları ile gözaltına alındığı yazılıyor. Gerçekten neler oluyor?!" diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ