Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısının ardından TBMM’de soruları yanıtladı. Erdoğan, Suriye kuzeyinde güvenli bölge kurulmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

BEN BUNU DAHA ÖNCE ABD’YE SÖYLEMİŞTİM, GÜVENLİ BÖLGE OLSUN DEMİŞTİM’

“Amerika burada özellikle hava sahası vesaire bunların kontrolünü ele alırsa, bizde bu noktada aradaki tüm güvenlikleri ele alabiliriz ve burada bu insanların yaşam koşullarını iyileştiririz demiştim. Ne yazık ki Obama bu konuda gerekli adımı atmadı. Olumlu baktı, güzel bir teklif dedi ama atmadı. Şu anda sayın Obama’nın bu yaklaşımı ki 30 km bir derinliktir. Üzerinde tüm arkadaşlarımızın konuşabileceği, benim de olumlu baktığım bir konudur. Bu konu üzerinde çalışılabilir hatta 20 mil daha da uzatılabilir”.

‘TOKİ DEVREYE GİRER, 500 ‘ER METRELİK BAHÇESİ OLAN EVLET YAPILABİLİR’

“Bu konu üzerinde çalışılabilir. Bu bölgede böyle bir adım atılabilir. Bu özellikle biz TOKİ olarak bu işin içerisine gireriz. Ama bu konuda koalisyon güçleri maddi destekleri de bize verirlerse bu insanların güvenliğini de korumak kaydıyla güvenli bölgeyi halletmiş oluruz. Bu göçü de tamamiyle engeller. Benim planlamam şöyleydi 500’er metrelik bahçesi olan, içinde iki kat zemin artı bir gibi konutlar yapılabilir. Etrafında da bahçesi olur, onlar için yeni bir hayat başlayabilir”.

BAHÇELİ BİLMİYOR: KÖRFEZ SAVAŞINDAKİ GİBİ Mİ OLACAK?

AKP’nin ittifak ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli, Kızılcahamam'daki otelde partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Bahçeli ‘ABD'nin yazdığı kanlı senaryoya kanıp, terör örgütlerine göz yumacaksak, güvenli bölge diye tampon bölgeye "tamam" diyeceksek aynısı Körfez Savaşı'ndan sonra yaşandığı gibi yeni bir uçuşa yasak bölge kararına zımnen onay vereceksek, herkesi uyarıyorum ki bugüne kadar yaptıklarımızın üzeri bir kalemde çizilecektir.’ diyerek konuyla ilgili tam bilgisi olmadığını dile getirdi.

İLK GÜVENLİ BÖLGE 

Yani Bahçeli diyor ki ‘Körfez savaşından sonra yaşandığı gibi uçuşa yasak bölge kararına onay vereceksek, herkesi uyarıyor ki yapılan her şey yıkılacaktır’ diyor. Bahçeli’nin burada sözünü ettiği Körfez savaşı aslında iki kez yaşandı, biri 1991’de, diğeri de 2003’te. İlk güvenli bölge 1991'de Irak kuzeyinde kuruldu yani Barzani bölgesinde. Her iki savaşta da Türkiye ABD’ye destek verdi ve her iki savaşta da ABD Irak’a müdahale etti.

BAHÇELİ’NİN GÜNDEME TAŞIDIĞI KÖRFEZ SAVAŞI NE OLDU?

16/17 Ocak 1991 gece yarısı ABD, Kuveyt’in işgalini bahane ederek Irak’a müdahale etti ve savaş başladı. Çöl Fırtınası adı verilen savaşta, ABD öncülüğünde Irak’a karşı girişilen büyük çaplı bir hava bombardımanıyla adımlar atılmıştı. Savaş boyunca kesilmeden süren bu hava bombardımanı sayesinde, birkaç hafta içinde Irak’ın komuta ve iletişim altyapısı, elektrik üretim kapasitesi, havaalanları ve hava savunma sistemi, kimyasal silah ve nükleer araştırma tesisleri büyük ölçüde yok edilmişti.

27 Şubat’ta, Irak Cumhuriyet Muhafızları saf dışı edildi. 28 Şubat’ta, ABD başkanı George Bush ateşkes ilan ettiğinde, Irak’ın direnişi bütünüyle kırılmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 686 sayılı kararının Nisan ayının ilk haftasında Irak tarafından kabul edilmesi ile birlikte savaş resmen sona erdi.

‘İLK SIĞINMACI DALGASI’

Savaş sonrasında, Saddam yönetimini hedef alan halk ayaklanmaları ülkenin önemli bir bölümünü sarmıştı… Mart 1991’de, önce Basra ve çevresi, ardından Bağdat’a sıçrayan Şii ayaklanması Irak kuvvetlerince sert biçimde bastırılırken, Şii ayaklanmasından birkaç gün sonra da kuzeyde Kürt ayaklanması başlıyordu. Saddam’ın kuzeye yönelmesiyle, toplu katliam korkusunu yaşayan yaklaşık 1,5 milyon peşmerge Türkiye ve İran sınırlarına yığılmıştı.

TÜRKİYE KAYBEDEN ÜLKE OLDU

Saddam Hüseyin’in ayaklanmalara karşı giriştiği sindirme harekatının ulaştığı boyutlar ise yeni bir krize kapıları açıyordu. Türkiye’de Özal siyaseti konuya yine insancıl amaçlarla yaklaşıyor, yardım elini yine peşmergelere uzatıyordu. Ama kaybeden yine Türkiye oldu ve yıllar sonra bu gerçeği Genelkurmay Başkanlığı kamuoyuna şöyle açıkladı;

‘SIĞINMACILAR YOLUYLA ULUSLARARASI BİR SORUN YARATTILAR’

‘Birinci Körfez Savaşı’na Türkiye Cumhuriyeti koalisyon güçlerine destek vermiştir. Ancak sonucunda Türkiye zarar görmüştür. Savaş sonunda Saddam’ın Kuzey bölgeye saldırısı sonucunda 100 binlerce insanın Türkiye’nin hudutlarına yığılmıştır. Bunlara en büyük desteği Türkiye verdiği halde Türkiye suçlanmıştır ve o yığılan insanlar ‘burada bir Kürt sorunu var’ diye dünya kamuoyuna mal olmuştur.’

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ