Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 8395 görüntülenme )

Genelkurmay Başkanlığı'ndan ABD Açıklaması...

Resmi açıklamadır...

Görüşme sonrası Genelkurmay’dan bir açıklama yapıldı. Görüşmedeki ana gündem Irak ve Suriye meselesi oldu.

Yapılan açıklama şu şekilde:

Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph DUNFORD ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR arasında gerçekleşen görüşmelerde; bölgesel güvenlik konuları ile Irak ve Suriye'de meydana gelen son gelişmeler ele alınmıştır. Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının ve terörizmle mücadelenin müştereken yürütülmesinin öneminin altı bir kez daha çizilmiştir.

İcrası başarı ile devam eden Fırat Kalkanı Harekâtına, Koalisyon güçlerince hava desteği verilmesinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, yerinden edilmiş halkın Cerablus ve diğer yerleşim yerlerine geri dönüşünün bölgede istikrarın sağlanmasına katkısı dile getirilmiştir.

Münbiç'ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması ile Rakka'daki son durum, Musul Harekâtı, PYD/YPG terör örgütünün Suriye ve Irak'taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur. Müteakip dönemde El-Bab ve Rakka başta olmak üzere, Suriye ve Irak'ta DEAŞ'a karşı ortak mücadele yolları görüşülmüştür.

Ülkemizin Telafer ve Sincar'daki hassasiyetleri ve konunun tarafımızdan yakinen takip edildiği karşı tarafa iletilmiştir.

Ayrıca, FETÖ terör örgütünün ABD'de devam eden faaliyetleri hakkındaki rahatsızlığımız tekrar dile getirilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GÖRÜŞMEYİ ABD TALEP ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la görüşmek üzere, bugün Ankara'ya resmi bir ziyarette bulunmuştu.

ABD tarafının talebi üzerine gerçekleşen ziyaret kapsamında, Genelkurmay Karargahı'nda toplantı yapıldığı öğrenildi.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞOK! İsmail Kahraman Neden Meclis Başkanı Seçildiği Şimdi Anlaşıldı! DİKKAT!.. İNTERNETTE ALIŞVERİŞE OTOMATİK VERGİ!.. Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak? YSK Başkanı açıkladı! CHP’den Erdoğan’a Sert Tepki Kılıçdaroğlu'ndan önemli çıkış... Suriyeli Çocuk Sayısında Korkunç Artış! Ve Özel Harekat O Türküyle Yola Çıktı! BURSA'da ASKERLERE AĞIR GÖZALTI!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bak sen şu işe; Demirtaş Tehdit Ediliyormuş...