Bankaların kulüpleri kurtarmak için kredi vereceğini açıklamasına tepkiler sürüyor. Kulüp hisseleri güne yükselişle başladı. Bankanın kulüplere vereceği kredi ise mizah konusu oldu: “Çiftçiler futbol kulübü kursun!”

‘KULÜP BORÇLARI BANKAYA, HİSSELER YÜKSELDİ’

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) futbol kulüplerinin borçlarını üstlenmek üzere geliştirdiği projenin etkisiyle borsada dört büyüklerin hisseleri de haftaya çok hızlı yükselişle başladı. Açılışta Galatasaray yüzde 9,1; Beşiktaş yüzde 9,5; Fenerbahçe yüzde 6,5, Trabzonspor 5,37 değer kazandı.

BİNGÖL: ‘ÇEKİN ARTIK ELİNİZİ MİLLETİN CEBİNDEN’

Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl'ün verdiği bilgiye göre, Ziraat bankasına borçlarını yapılandıracak futbol kulüpleri; Yayın gelirler, saha reklam gelirleri, forma reklam gelirleri, bilet satış gelirleri, kombine gelirleri, loca satış gelirleri, bonservis gelirleri gibi 7 temel gelirleri vergisinden istisna. Yani kulüpler bu gelirler için vergi ödemiyorlar. Buna karşın devlete hâlâ bir sürü borçları bulunuyor.

Bingöl Twitter'dan şu mesajı paylaştı: "Futbolcusu vergi ödemez, kulübü vergi ödemez ama vergi ödeyenlerin oluşturduğu kamu kaynağına göz dikerler. Yeter artık yettiniz! Çekin elinizi milletin cebinden!"

MİZAH KONUSU OLDU

Mizah sitesi Zaytung, Ziraat Bankası için şu haberi yaptı "Ziraat Bankası'ndan çiftçiye müjde: ''Bir araya gelip bir futbol kulübü kurun, sizin borçları da halledelim...''

CHP'Lİ VEKİL: ÇİFTÇİLER KAN AĞLIYOR

CHP Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gökan Zeybek, daha önce yaptığı bir açıklamada "çiftçi zamanında alamadığı veya geç aldığı krediler nedeniyle kan alıyor" tespitinde bulunmuştu. Ana kuruluş amacı tarımı desteklemek olan Ziraat Bankası'nın bu 'top'a neden girdiği bilinmiyor.

BANKALAR BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye Bankalar Birliği, konu hakkında yaptığı açıklamada "Futbol kulüplerimiz ile bankalar arasındaki ilişki, ticari olup, bundan sonra da aynı anlayışla devam edecektir. Futbol kulüplerimizin borçlarının bir bankaya devredilmesi söz konusu olmayıp her banka kendi kredi riskini yönetmeyi sürdürecektir" denildi. Açıklama şöyle:

‘DİĞER BANKALARIN DA TEMSİLCİSİ BİZİZ’

“Futbol kulüplerinin idari ve mali yapılarının bir bütünlük içinde yönetilmesini amaçlayan bir çalışmanın ilgili taraflarla iletişim içinde yapılmakta olduğu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından 27 Aralık 2018 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştu. Çalışma ile ilgili detaylı bilginin daha sonra açıklanacağı belirtilmişti. TBB Yönetim Kurulu Başkanı, bu çalışmalara sadece kendi bankasını temsilen değil, futbol kulüplerinin kredi ilişkisinde bulunduğu diğer bankaları da temsilen katılmaktadır.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ