Politika
08 Aralık 2016 ( 2403 görüntülenme )

FLAŞ! ZAHAROVA SAHNEYE ÇIKTI

Derin analiz ha Zaharova!.. Çar Deli Petro'yu mu hatırladın yoksa!..

ZAHAROVA: DERİN ANALİZ YAPTIK 

Haftalık basın toplantısında Haseke'deki son durumu değerlendiren Zaharova, "Çatışmalar Suriye'yi nihai şekilde yok etmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyor" dedi. 

Cerablus operasyonuna da değinen Zaharova, Rusya'nın açıklamasını 'yumuşak' olarak yorumlayanlara tepki gösterdi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısını düzenledi. Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ABD'li mevkidaşı John Kerry'yle yarın Cenevre'de yapacağı görüşmede, Suriye'deki terörist gruplarla mücadelede eylemlerin nasıl yakın bir biçimde koordine edilebileceğine odaklanılacağını söyledi.

'HASEKE'DEKİ ÇATIŞMALAR SURİYE'Yİ YOK ETMEK İSTEYENLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYOR' 

Suriye'nin Haseke kentinde ordu ile Kürt güçler arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle 'çok kaygılı' olduklarını söyleyen Zaharova, bu çatışmaların 'Suriye'yi nihai olarak yok etmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğünü' vurguladı. 

Zaharova, "Rus tarafı Haseke'deki çatışmaların durması için çeşitli kanallar üzerinden aktif çabalar gösteriyor. Tarafları itidalli davranmaya çağırıyoruz" diye de ekledi. 

'TÜRKİYE'NİN CERABLUS OPERASYONUNA TEPKİMİZ YUMUŞAK DEĞİL, İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ' 

Öte yandan Zaharova, Rus Dışişleri'nin, Türkiye'nin Cerablus operasyonu hakkında yaptığı yazılı açıklamanın 'bir hayli yumuşak bir tepki' olarak değerlendirildiğine ilişkin yorumlar içinse, "Biz tepkimizin yumuşak olduğunu düşünmüyoruz. Aksine bu, üzerinde iyice düşünülmüş ve derin bir analiz sonucunda verilmiş bir tepkiydi" dedi. 

Türkiye'nin Cerablus operasyonuyla ilgili bilgilerin Rusya Savunma Bakanlığı tarafından dikkate alındığını da ekleyen Zaharova, "Suriye topraklarındaki tüm eylemler Şam'la koordinasyon içerisinde yürütülmeli" vurgusunu da yaptı. 

 'İLİŞKİLERİN ONARILMASI İÇİN SADECE ZAMANA GÜVENEMEYİZ' 

Zaharova, Rusya-Türkiye ilişkilerine ilişkin olarak, "Bazıları, Türkiye'yi neden bu kadar kolay affettiniz, bazıları da neden normalleşme süreci bu kadar yavaş ilerliyor diye soruyor. İlişkiler çabucak bozulabilir ama onarılmaları zaman ve aşamalı adımlar gerektirir" ifadelerini kullandı. 

Zaharova ilişkilerin onarılması için yalnızca zamana 'güvenilmemesi' gerektiğini de belirtti ve  "Kimse zamanın en önemli faktör olduğunu söyleyemez. Zaman elbette önemlidir ama işleri zamana değil, ilişkilerin karşılıklı çıkarlar hesaba alınarak tüm formatlarda canlandırılmasına ve reel duruma bırakmalıyız."dedi(Sputnik).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ