38540 görüntülenme16 Mayıs 2018
YAHUDİ CESARET MADALYASI NEDİR

Hatırlayanımız mutlaka vardır, 2004 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ABD’deki Yahudi Örgütü ADL ile Yahudi Kongresi AJD tarafından “Yahudi Cesaret Madalyası” verilmişti. 

Tartışmalar büyüyünce, Madalyanın Erdoğan’a neden verilmiş olduğu da yine dönemin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından şöyle açıklanmıştı:

“ERDOĞAN’IN CESUR MÜCADELESİ ADINA”

“Amerikan Jewish Congress (AJC) tarafından verilen ‘Profiles in Courage' ödülü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık görevini deruhte ettiği dönemde New York'u ziyareti sırasında Ocak 2004'te ülkemizin demokratik değerlere bağlılığı ve teröre karşı cesur mücadelesi nedeniyle kendilerine takdim edilmiştir. “

Bu madalya konusu epey tartışıldı ancak bu madalyanın temsil ettiği sembol ise hiç tartışılmadı. 

Neydi bu sembol?

Yahudi Üstün Cesaret Madalyası'nın sembolü Davut Boynuzu'dur.

Kutsal kitap Tanah/Tevrat’ta tek başına "Davut’un boynuzu" diye bir sembol yoktur ama Davut vardır bir de Boynuz vardır. 

Davut ve boynuz olarak ayrı ayrı sembolleri ifade eder.

“BOYNUZ KUTSALDIR”

En başta boynuz; Yahudi kutsal Tapınağının ayrılmaz bir parçasıdır. Sina Dağı’nda Tanrı tarafından Musa’ya verilmiş emirde geçmektedir yani boynuz kutsaldır şöyle ki; “Sunağı akasya ağacından kare biçiminde yap. Eni ve boyu beşer arşın, yüksekliği üç arşın olacak. Dört üst köşesine kendinden boynuzlar yaparak hepsini tunçla kapla(Tevrat/Çıkış 27:1/2)”

“BOYNUZ AYİNSELDİR”

İkinci olarak boynuz, günahlardan arınma için yapılan kutsal ayinin bir parçasıdır.
Bu da Tanrı tarafından İsrailoğulları’na bildirilmiştir; 

“Üzerinde buhur yakmak için akasya ağacından bir sunak yap. Kare biçiminde, boyu ve eni birer arşın, yüksekliği iki arşın, boynuzları kendinden olacak. Üstünü, yanlarını, boynuzlarını saf altınla kapla… Kahin Harun yılda bir kez sunağın boynuzlarını arındıracak. Kuşaklarınız boyunca yılda bir kez günahları bağışlatmak için sunulan sununun kanıyla sunağı arındıracak. Sunak ben RAB için çok kutsaldır(Tevrat/Çıkış 30: 1,2,3,10)”

“BOYNUZ GÜCÜ SİMGELER”

Üçüncü olarak boynuz, Yakup/İsrail oğlu Yusuf’a bildirdiği kehanette geçer.
Ve İsrail düşmanlarını yenmek için kullanılacak gücü simgeler: 

“ Yusuf, ilk doğan bir boğa kadar görkemlidir o; Boynuzları yaban öküzünün boynuzları gibidir. Bu boynuzlarla ulusları, yeryüzünün dört bucağındaki ulusları yaralayacak (Tevrat/Tesniye 33: 16/17)”

“BOYNUZ KUTSAMA ARACIDIR”

Ayrıca boynuz, Tanrı’nın seçtiği kişiyi kutsamak için kullanılır, içi zeytinyağı dolu olan boynuzla kutsama töreni yapılır, Davut için yapılan bu törende olduğu gibi;

“RAB Samuel’e, “Kalk, onu meshet. Seçtiğim kişi odur” dedi. Samuel yağ boynuzunu alıp kardeşlerinin önünde çocuğu meshetti. O günden başlayarak RAB’bin Ruhu Davut’un üzerine güçlü bir biçimde indi(Tanah/ 1. Samuel 16:13)”

“BOYNUZ KEHANETTİR”

Ve nihayet boynuz, Yahudi Peygamberi Mikaya’nın bir kehanetidir: İsrailoğulları düşmanlarını boynuzla yok edecektir; “Kenaana oğlu Sidkiya, yaptığı demir boynuzları göstererek şöyle dedi: RAB diyor ki, ‘Aramlılar’ı yok edinceye dek onları bu boynuzlarla vuracaksın.’ (Tanah/2.Tarihler 18:10)”

Şimdi meseleyi çözelim…

DAVUT BOYNUZU: SEÇİLMİŞ KUTSANMIŞ KİŞİ DEMEKTİR

Davud; İsrail’in gücü ve de koruyucu kalkanıdır, bu kalkan seçilen kişiyi İsrail’i düşmanlarına karşı koruyacaktır.

Boynuz; Tanrı’nın seçtiği kişiyi kutsamak, günahlarından arındırmak ve İsrail’in düşmanlarını yenmek için seçilmiş bir kutsal semboldür. Seçilen kişi kutsanmış, günahlarından arındırılmış ve İsrail’in düşmanlarına karşı savaşacak güçle donatılmıştır, anlamına gelir.

YAHUDİ CESARET MADALYASI SEÇİLMİŞ KUTSANMIŞ KİŞİLERE VERİLİR

İşte Yahudi Cesaret Madalyası üzerindeki sembolün Tevratsal anlamı budur. 

Elbette uluslararası bir örgüt Müslüman bir ülkenin Başbakanına ödül verebilir ama İsrail karşıtı söylemleriyle öne çıkmış olan bir siyasetin lideri neden Tevrat’ta geçen kutsal sembollerle ifade edilen bu ödülü alır, asıl bu sorunun bir cevap bulması gerekiyor.

Unutmayınız ki dünyanın her yerinde ve uluslararası ilişkilerde böylesi önem taşıyan bir ödül hizmet edene ya da hizmet etmesi için seçilmiş olana verilir…

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ