Reklamlar
Anasayfa » Haber
15 Haziran 2017 ( 143 görüntülenme )

FLAŞ!.. BM'DEN ŞAŞIRTICI AÇIKLAMA!..

BM'den IKBY'nin referandum kararı ile ilgili önemli açıklama


Birleşmiş Milletler (BM) Irak Destek Misyonu'nun (UNAMI), Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandumuna hiçbir şekilde karışmayacağı bildirildi.

Temsilcilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, "BM Irak Misyon Temsilciliğine bağlı seçim yardım ofisi, 25 Eylül'de düzenlenmesi beklenen IKBY referandumuna hiçbir şekilde karışmayacak." ifadeleri yer aldı.

IKBY'deki siyasi partiler, 25 Eylül'de "bağımsızlık referandumu" yapma kararı aldığını açıklamıştı.

'KERKÜK'ÜN DAHİL EDİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ'


Irak Meclisi'nin en büyük Sünni grubu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) referandum planına karşı oldukları ve Kerkük'ün IKBY referandum planına dahil edilmesini kabul etmediklerini belirtti.

Güçler Birliği Koalisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "IKBY'nin referandum kararı meşru değil ve anaysa maddelerine aykırıdır. Bu ayrıca merkezi yönetim yetkilerini aşmaktır." denildi.

"Referanduma Kerkük ve tartışmalı bölgelerin de dahil edilmesine karşıyız." ifadelerine yer verilen açıklamada, referandum adımının Irak'ın egemenliği ve güvenliğini tehdit ettiği ve ülkenin bölünmesine yol açacağı vurgulandı.

Açıklamada, koalisyon olarak BM Genel Sekreteri Irak Temsilcisine konuyla ilgili tutumlarını içeren mektup sunacakları da kaydedildi.

Kaynak: Hürriyet

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Konya'da Akıl Almaz Olay; PKK'lı Sandıkları Üstteğmeni Az Kalsın Öldürüyorlardı Kekik Yağının İnanılmaz Faydaları! ABD Dışişlerine Çok Konuşulacak Bilal Erdoğan Sorusu! BİLGİSAYAR KORSANLARINDAN DÜNYA DEVİNE DİKKAT ÇEKİCİ ÇIKIŞ!.. Ankaralı Namık'ın ölüm nedeni belli oldu... Ahmet Davutoğlu’nun Elini Sıkmadı ŞOK! Ülke Şehit Haberleriyle Yanıyor, Başbakan ALEM'de! YAŞ Kararları Onaylandı!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
BİR UĞUR MUMCU ANALİZİ, TARİHE NOT DÜŞMEK İÇİNDİR