Reklamlar
Anasayfa » Haber
15 Haziran 2017 ( 1163 görüntülenme )

FLAŞ!.. AZİZ SANCAR'DAN MUHTEŞEM ÇIKIŞ!..

Aziz Sancar: kanser tespit ve tedavisinde önemli adım


Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar ve ekibi, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar öncülüğünde yürütülen çalışmayla, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritası çıkarıldı. 

Sigaranın DNA'ya zarar verdiği ve akciğer kanserine neden olduğu bilim insanlarınca biliniyor ancak ABD'de Kuzey Carolina Üniversitesinde Sancar öncülüğündeki bilim insanları, sigaranın DNA'ya nasıl zarar verdiğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. 

"KANSER TEDAVİSİNDE BÜYÜK ADIM"

Aziz Sancar ve ekibi, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi. Prof. Dr. Sancar, yaptığı açıklamada, yürüttükleri çalışmanın sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olması, DNA'daki hasarın onarılması ve ilaç geliştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti. 

"KANSERİN ÖNLENMESİNDE BÜYÜK ADIM

Bu tür haritaların sigara kaynaklı kanserlerin nasıl ortaya çıktığının, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız ya da dirençli olduğunun ve kanserin nasıl önleneceğinin anlaşılmasına yardımcı olacağını belirten Sancar, sigara içmenin zararlarına ilişkin böylesine kesin kanıtlar sağlanmasının, sigara içenlerin bu kötü alışkanlığı bırakmasına da yardımcı olmasını umut ettiğini kaydetti.
Image result for aziz sancar
Kaynak: Yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Kaya'dan Hollanda Açıklaması! Çanakkale'de KORKUTAN DEPREM! ÖZEL HAREKAT POLİSİMİZİ GÖZ GÖRE GÖRE CANLI HEDEF YAPTILAR! Guardian’ın Rusya Yorumu: Havlayan Köpek Isırmaz Rusya Yapacağını Yaptı!.. TURİZMDE ŞOK!.. Arınç'tan büyük polemik... Diyarbakır'da Durum İyi Değil! Evleri Yaktılar! PKK'nın Gizli Tünelinde Şok Yığınak!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Suriye Masası'nda İyi Gelişme