ÇAYKUR yetkililerinden alınan bilgiye göre çaya zam geldi. Yüzde 15'lik zam bugünden itibaren geçerli olacak. 500 gr Tiryaki çayın paketli tavsiye edilen perakende satış fiyatı 17.94 TL olarak belirlendi. 1 kilogram turist çayının tavsiye edilen perakende satış fiyatı 36.07 TL oldu.

Geçen Haziran ayında yapılan yüzde 15 zamdan sonra yeniden zam gelmesi gözleri ÇAYKUR'a çevirdi. Gazeteci İsmail Saymaz, tonlarca çayın dışarıda bekletildiğini ve bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı. Saymaz sosyal medya hesabından yapıtığı açıklamada şunları söyledi:

‘ÇAY KUR’UN AYAKTA KALMASI BİR MUCİZE’

“ ÇAYKUR, bu yıl 657 milyon 86 bin TL zarar etti. Herkes “Nasıl olur?” diye şaşırıyor. ÇAYKUR’un Avrupa distribütörü olan Tanay adlı şirket, Türk çayını satacağına, Seylan ve Vietnam’dan getirdiği çayları Almanya’da satıyor. Hal böyleyken, ÇAYKUR’un ayakta kalması, bir mucize... ÇAYKUR, 47 fabrikası ve 12 bin çalışanı ile, başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz’i ayakta tutan can damarıdır. Biz Karadenizliler çay tarlasında üretici, fabrikada işçi ve emekli olarak, ÇAYKUR sayesinde ayakta duruyoruz. “

‘DEPO YERİNE AVLUDA BEKLETİLİYOR’


“ÇAYKUR, gelecekte satılmak için mi zarar ettiriliyor? ÇAYKUR, üreticiden aldığı kuru çayları fabrikada eski çuvallarda depolardı. Bu yıl “jumbo” adı verilen 350 kiloluk çuvallara geçildi. Fakat jumboya geçilirken, depo boyutları hesaplanmadı. Depolara sığmayan yaklaşık 20 bin ton çay, jumbolar içerisinde fabrika avlularında bekliyor. Ziraat mühendisleri, geçen yılın üçüncü, bu yılki bir ve ikinci sürüm çaylarının fabrika avlularındaki jumbo çuvallarda tutulduğunu söylüyor. Bu şekilde bekleyen tonlarca çayın nemlenmesi ve bozulması sözkonusu olabilir. ÇAYKUR nasıl mı zarar ediyor? İşte, böyle.”

Kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ