19459 görüntülenme 23 Temmuz 2020
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu çoklu baro düzenlemesi için 'devrim niteliğinde' dedi. Feyzioğlu "Kanunun devrim niteliğindeki kısmı Ankara, İstanbul, İzmir'in vesayetine, tahakkümüne son vermesi" diye konuştu. Oysaki aynı Feyzioğlu ‘çok baro’ sistemine karşı olduğunu açıklamıştı.

A HABER’DE FEYZİOĞLU: ‘ÇOKLU BARO DEVRİM NİTELİĞİNDE’
A Haber'e konuşan Feyzioğlu "Bu kanun çoklu baro diye takdim edildi oysa bu kanun Ankara, İstanbul, İzmir illerinde yani mevcut avukat sayısı 5000'i aşan illerde 2000 avukatın dilerse bir ikinci baroyu, yani tercihli bir baroyu kurma imkanı getiren kısmı var. Bu kısmı bir kenara bırakıyorum, buna ilişkin eleştirilerimizi, kaygılarımızı hep paylaştık. Fakat nedense medyada ve özellikle bu kanuna karşı peşinen cephe almış tüm kesimlerde kanunun bundan alakasız ama devrim niteliğindeki kısmı gözlerden kaçırılıyor. Bunun kasten yapıldığını düşünüyorum" dedi.

FEYZİOĞLU DÖNDÜ
Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği'nin geçen 51 yılda Türkiye'deki baroların birliği olmaktan çıktığını ileri süren ve "İstanbul, Ankara ve İzmir ve bir iki baronun bir araya gelip dilediğini yaptırma gücüne kavuştuğu Türkiye'nin büyük çoğunluğunu, Anadolu vilayetlerinin hepsini figüran rolüne indirgediği bir hale dönüşmüştü" diyerek yeni yasaya destek çıktı. Oysaki aynı Feyzioğlu ‘çok baro’ sistemine karşı olduğunu açıklamıştı.

SARIZEYBEK ‘BAROLARDA ETNİK VE MEZHEPSEL BÖLÜNMEYE YOLAÇACAK’

Emekli albay Erdal Sarızeybek, çok baro teklifinin Türkiye’ye beklenmedik sorunlara sürükleyeceğini açıkladı ve ileriki süreçte baroların etnik mikro milliyetçilik üzerinden ‘bölücülüğe dönüşeceği konusunda uyardı. Sarızeybek ayrıca ‘Müslüman coğrafyadaki ülkelerin etnik ve mezhep temelinde ayrıştırma stratejisinin bir İsrail planı olduğu’ yolunda da uyardı.

Kaynak: ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ