5479 görüntülenme 05 Şubat 2021
Gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz nedeniyle ABD’yi suçlayan açıklamalarına değindi.

ABD ‘BİZ YAPMADIK, SARIZEYBEK TEPKİ’

Büyükelçisi David Satterfield, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 15 Temmuz açıklamasına tepki göstererek "Bu açıklamalar bir müttefikin beyanları değil" dedi. Öte yanda İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi emekli Albay Erdal Sarızeybek ’15 Temmuz’un arkasındakilerin gerçek yüzü ortaya çıksın, hepsi en ağır cezalara çarptırılsın’ diyerek tepki gösterdi.

‘AÇIKLAMALAR ENDİŞE VERİCİ’
BBC Türkçe’de yer alan habere göre Satterfield, “Üst düzey Türk yetkililerin son dönemde Türkiye’de yaşanan ve 15 Temmuz darbe girişiminin de dahil olduğu gelişmeler nedeniyle ABD'yi sorumlu tuttuğu açıklamalardan endişe duyuyoruz” dedi.

‘ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ’

Açıklamaları “temelsiz” olarak nitelendiren Satterfield, “Bu açıklamalar bir müttefikin ve stratejik bir ortağın sorumluluk taşıyan beyanları değiller ve üzüntü duyuyoruz” diye konuştu.

SÜLEYMAN SOYLU’15 TEMMUZ’U FETÖ YAPMADI’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında 15 Temmuz darbe girişimini Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yapmadığını belirtmişti.

‘’FETÖ’NÜN ARKASINDA ABD VAR’
Sözlerinin tartışma yaratması üzerine verdiği demeçte, ‘FETÖ'nün maşa olduğunu, darbenin arkasında ABD'nin olduğunu' ifade eden Soylu, “15 Temmuz'un ardından 24 saat geçmeden Kahramankazan'a şehitlerin cenazesine giderken ‘Bu darbenin arkasında Amerika vardır' dedim. Onların talimatıyla bunu icra eden FETÖ idi” açıklamasında bulunmuştu.

SARIZEYBEK TEPKİ ’15 TEMMUZ’UN ARKASINDAKİLERİN GERÇEK YÜZÜ ORTAYA ÇIKSIN’
Öte yanda İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi emekli Albay Erdal Sarızeybek ’15 Temmuz’un arkasındakilerin gerçek yüzü ortaya çıksın, hepsi en ağır cezalara çarptırılsın’ diyerek tepki gösterdi. Sarızeybek ‘Dört yıl oldu hala örgütün yönetici kadrosu ortada yok, dört yıldır gözaltılar devam ediyor ama öğütün imamları, abileri ablaları hala ortada yok’ diyerek yargılamanın bir an önce sonuca ulaşması konusunda yetkileri uyardı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ