Fethullah Gülen’in sanığı olduğu FETÖ Çatı Davası’nda Kayseri Belediyesi’nin örgütün açtığı üniversite lehine yaptığı imar değişiklikleri ‘FETÖ’nün hukuka aykırı diğer gelirleri’ arasında sayıldı.

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin Ankara’da sonuçlanan Çatı Davası’nın gerekçeli kararından AKP ve MHP’nin Ankara adayı Mehmet Özhaseki’nin başkan olduğu dönemde Kayseri Belediyesi’nin FETÖ’ye verdiği destek çıktı.

FETÖ’NÜN MELİHŞAH ÜNVERİSTESİ ARAZİSİNE İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

“FETÖ’nün hukuka aykırı diğer gelirleri” başlığı altında “cebren arsa toplamak”ın sayıldığı kararda, buna örnek olarak, Kayseri Belediye Meclisi’nin FETÖ tarafından kurulan Melikşah Üniversitesi arazisi için 2005-2010-2011 ve 2012 yıllarında imar değişiklikleri yaptığı vurguladı. Kararda, örgütün de bu sayede vatandaşlardan arsalarını tehdit ve zorbalıkla düşük fiyattan topladığı belirtildi.

GEREKÇELİ KARARDA KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE YER ALDI

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 7’si tutuklu 75 sanık hakkında görülen FETÖ Çatı Davası’nda sanıklar Hidayet Karaca, Alaeddin Kaya ve Kazım Avcı’yı “anayasayı ihlale teşebbüs” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet hapis”, Gülen’in avukatlarından Abdülkadir Aksoy, avukat Ali Çelik ve iş insanı Dilaver Azim’i de “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl 6’şar ay hapse çarptırmıştı. 15 Ocak 2019’da açıklanan gerekçeli karara, Mehmet Özhaseki’nin Kayseri Belediye Başkanlığı dönemi de girdi.

Kararda, FETÖ’nün kişilerden örgütün gücünü kullanarak zorla arsa topladığı belirtilerek, buna ilişkin Kayseri Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın detaylarından bahsedildi. Kararda, Kayseri’deki FETÖ’ye ait Melikşah Üniversitesi’nin kurulduğu araziye ilişkin, AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Özhaseki’nin Kayseri belediye başkanı olduğu dönemde yapılan imar değişiklikleri ve sonrasında yaşanılanlar anlatıldı.

BELEDİYENİN İMAR DEĞİŞİKLİĞİ FETÖ’NÜN İŞİNE YARAMIŞ

Karara göre, FETÖ’ye ait Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, Kayseri Talas Haramidere mevkiinde, ticaret ve konut alanı olarak belirlenen yerden 2003’te 3 bin m2 arsa aldı. Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi, 10 Ocak 2005’te imar planı değişikliği yaparak arsanın eğitim tesisi alanı olarak planlanmasına karar verdi. Melikşah Üniversitesi olarak kurulmaya başlanan üniversite çevresindeki arsalar da 7 Mart 2005’te eğitim alanı ilan edildi. 2008 yılında da burada Melikşah Üniversitesi kuruldu.

KONUT ALANLARI İMAR DEĞİŞİKLİĞİYLE FETÖ ÜNİVERSİTESİ ALANI YAPILMIŞ

Daha sonra, belediye meclisi 17 Aralık 2010’da imar planında bir değişiklik daha yaparak, burayı özel (vakıf) üniversite alanı ilan etti. 13 Haziran 2011’de üniversite alanının kuzeyinde ticaret alanı olarak planlanan yerin de üniversite alanı olarak planlanmasına karar veren belediye meclisi, 14 Kasım 2011’de bir değişiklik daha yaparak, “eğitim tesisi” diye işaretlenen yeri doğrudan “Melikşah Üniversitesi” olarak ilan etti.

Belediye meclisinin bu kararlarından sonra bir de Melikşah Üniversitesi Rektörlüğü’nün başvurusu üzerine, 5 Haziran 2012’de üniversite alanının etrafındaki konut alanlarının da, üniversite alanı olarak planlanmasına karar verildi. Gerekçeli kararda, belediyenin imar planı değişikliğinden sonra vatandaşlara yaşatılan baskılar da şöyle anlatıldı:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ