Ekonomist Hakan Özyıldız, Türkiye'nin 2018 yılında dış borç faizlerine ödediği miktarda rekor kırıldığını dikkat çekti. Özyıldız, Türkiye'nin 2018 yılında faize 13,7 milyar dolar ödeyerek bir rekora imza attığını söyledi.

Türkiye'nin dış borç faizlerine ödediği miktara dikkat çeken ekonomist Hakan Özyıldız, 1999'da yıllık 4-5 milyar dolar tutarında seyreden faiz oranlarının AKP'nin iktidara geldiği dönemden itibaren faizlerdeki yükselişin ne derece arttığını gözler önüne serdi. Özyıldız'ın o yazısı şöyle:

‘ÜRETİM VE İHRACAT GÜÇLÜ OLSAYDI, DIŞ DORÇ OLMAZDI’

"İhracat ve turizm gelirleri ile ithalatını ve diğer döviz giderlerini karşılamakta zorlanan ekonomiler, zaten dövizle borçlanıyorlardı. Bu borçların faizlerini ödemek için ilave döviz yaratmak durumuyla karşı karşıya kalıyorlardı. Sonucunda döviz gelirleri yetmeyen ekonomilerin dış borçları daha da arttı. Dış şoklara biraz daha açık hale geldiler”.

‘SON 15 YILDA 157 MİLYAR DOLAR DIŞ BORÇ FAİZİ VAR’

“ Türkiye’nin durumunu anlamak için T.C. Merkez Bankası’nın yayınladığı ödemeler dengesi verilerine bakmak lazım. Görüldüğü gibi, ilk yıllarda dış borç faizleri için dışarıya yapılan ödemeler 4-5 milyar dolar kadarmış. 2007 yılında 11 milyar dolar, 2008’de 12 milyar dolar seviyesine yaklaşmış. Küresel Kriz sonrasında 8-9 milyar dolar sevilerine düşmüş. Son 15 yılda ödenen toplam dış borç faizinin 157 milyar dolara yaklaştığını belirteyim”.

‘GEÇEN YIL ÖDENEN DIŞ BORÇ FAİZİ 13.7 MİLYAR DOLAR’

“Bu kadar ek döviz geliri yaratamayan ekonomi, büyük çoğunluğu için dışarıdan yeni borç buldu. Ardından 2016 yılında başlayan yükselme eğilimi, geçen yıl itibariyle 13,7 milyar dolara ulaşarak rekor kırmış. Bu artışta en önemli etken, özel sektörün (bankalar + şirketler), 2012 ve 2013 yıllarında, özellikle Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri için aldığı borçların geri ödemelerinin başlaması.”

‘YILLIK ORTALAMA DIŞ BORÇ FAİZİ 15 MİLYAR DOLAR’

“Aslında sıcak para yatırımcılarına ödenen faiz bu kadar değil. Devlet İç Borçlanma Senetlerine (DİBS) para yatıran yabancıların elde ettikleri faiz gelirlerini hesaplayan bir kurum yok. Ancak, belli varsayımlarla yapılan çok kaba hesaplar bize yıllık faiz ödemelerinin, son yıllarda, 2-3 milyar dolar arasında değiştiğini gösteriyor. Bunları da eklerseniz yıllık dış borç faiz ödemeleri 15 milyar dolar seviyelerini aşıyor”

‘PARAMIZ FAİZE GİDİYOR’

“Ben TCMB’nin dış borçlar için faiz ödeme verilerini esas almayı yeterli buluyorum. Ve soruyorum; yıllık 13,7 milyar dolarla (ortalama kurda hesaplanırsa yaklaşık 67 milyar TL eder) kaç köprü, kaç fabrika, kaç okul, kaç hastane vd. yapılabileceğini siz hesaplayın."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ