75 yaşındaki İhlaszede, vekillerin vicdanına böyle seslendi. 2001’de Hakkari’de subaylık yapan oğlunun gönderdiği parayı İhlas’a kaptıran bekçi emeklisi Lütfü Bayındır, “Faiz haram diye 20 bin Euro’yu İhlas Finans’a yatırdık. Oğlumun helal parasını çaldılar. Milletvekilleri gereğini yapsın. Bu paraları, biz öldükten sonra mı ödeyecekler...” dedi.

MİLYONLARCA EURO DOLAR LİRA… BORCU VAR…

Meclis'in, Mersin'de yaşayan İhlaszede Suat Kaçar'ın sorusuna verdiği yanıta göre İhlas'ın halen mağdurlara 1 milyon 626 bin TL, 121 milyon 57 bin dolar ve 56 milyon 38 bin Euro borcu bulunuyor. On binlerce kişi kaptırdıkları birikimlerini kurtarabilmek için 19 yıldır çabalayıp duruyor. Çok sayıda mağdur parasını alabilmek için mücadele ederken hayatını kaybetti… Şimdi mirasçıları aynı mücadeleyi sırtlanmış vaziyette.

BİNLERCE KİŞİNİN GÖZÜ MECLİS'TE

CHP, 5 Şubat'tan sonra İhlaszedeler'in durumunu yeniden Meclis'e taşıyacak. Hem mağduriyeti bitirecek kanun teklifi, hem de mağduriyeti araştıracak komisyonun kurulması önerisi Meclis'in gündeminde olacak. Zaman aşımı riski ile karşı karşıya olan on binlerce İhlaszede nefesini tuttu gözünü Meclis'e dikti. O İhlaszedeler'den biri de 75 yaşındaki bekçi emeklisi Lütfü Bayındır…

‘OĞLUMUN HELAL PARASI GİTTİ’

2000 ve 2001 yılları arasında aralıklarla İhlas Finans'a 20 bin Euro yatırmış. “Oğlum Hakkari'de subaylık yapıyordu… Oğlumun helal parasıydı. Faiz haram diye İhlal Finans'a yatırdık. Paramızı alamadık. Şimdi de zaman aşımı tehlikesi ile karşı karşıyayız. Yaşlıyım. Zaman aşımına, zamanım yok” diyor. İşte Lüftü Bayındır'ın ağzından yaşadığı 19 yıl:

KİMİNİN YUVASI DAĞILDI, KİMİ CANINA KIYDI... Lütfü Bayındır, 19 yıllık mağduriyetini arkadaşımız Fatma Vurgun'a anlatırken, “Birçok insan mağdur oldu, kiminin evi yuvası dağıldı, kimi bunalıma girip intihar etti” dedi.

‘MEZARDA KUL HAKKIYLA YATIYOR'

İNANDIK: O yıllarda Enver Ören televizyonlara çıkıyordu. Namaz kılıyordu ve İhlas Finans işinin haram olmadığını söylüyordu. Biz de buna inandık. Oğlumun gönderdiği parayı oraya yatırdık. 19 yıl oldu halen alamadık. Birkaç defa aradığımızda “Üste 300 bin verin, size daire verelim” dediler. Bizim elimizde para mı kaldı? Battı diyorlar, battıysa bu şirket nasıl inşaat yapıyor o kadar? Devlet neden vatandaşların parasını verdirmiyor?

KUL HAKKI: Birçok insan mağdur oldu, kiminin evi yuvası dağıldı, kimi bunalıma girip intihar etti. Mücahit Ören, babası Enver Ören'i kul hakkıyla nasıl yatırıyor mezarda? Bu paralar biz öldükten sonra mı ödenecek? Şimdi de zaman aşımına takılacağımızı söylüyorlar. Milletvekilleri bir an önce gereğini yapsın. Paralarımızı alabilelim.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ