Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2355 görüntülenme )

Fahiş Zorunlu Trafik Sigortası Davalık Oldu

Haberin tüm detayları...
 Yüksek oranlı zorunlu trafik sigortası zammını mahkemeye taşıyan Önder Gökçekaya adlı tüketici lehine karar verilmesi halinde, milyonlarca araç sahibi için emsal olacak.
Araç sahibi vatandaşların büyük tepkisine neden olan, yüksek oranlı zorunlu trafik sigortası zammı davalık oldu.

Ankara Tüketici Mahkemesi’ne başvuran bir vatandaş, geçen yıl 304 TL olarak ödediği Zorunlu Trafik Sigortası bedelinin 2016’da 704.79 TL’ye çıkarıldığını, bu artışın “haksız ve hukuka aykırı” olduğunu belirterek, zammın iptalini istedi.

Ankara Nöbetçi Tüketici Mahkemesi’nde açılan davanın tarafı Önder Gökçekaya adına dilekçe veren avukatları Mehmet Ali Canlı ve Neziha Çorumlu, davalı sigorta şirketinin yaptığı zammın iptalini ve 2015 yılında müvekkilinden alınan 304.00 TL ile 2016’da ödediği 704.79 TL arasındaki farkın iade edilmesini talep etti.

"ENFLASYON ORANINDA ARTIRILMALI"

Dava dilekçesinde, zorunlu trafik sigortası bedeline yapılan zammın önceki yılın iki katından daha fazla olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Sırf zorunlu trafik sigortası olduğu için tüketicilere bu şekilde miktarla sigorta prim ücreti çıkarılmıştır. Tüketici müvekkilin zorunlu olarak ödeme yapmak zorunda olduğu fahiş prim miktarının olması gereken miktarı, en fazla enflasyon göz önüne alınarak belirlenmelidir. Enflasyon oranı dahi yüzde 10 olmasına rağmen bu miktar dahi göz önüne alınmamıştır.”

NEYE GÖRE PRİM ARTIRILDI?

Dilekçede, kasko sigorta bedelinin dahi zorunlu trafik sigorta bedelinin altında olduğu belirtilerek, tüketiciden fazla alınan 400 TL’lik bedelin iade edilmesi istendi. Mahkemenin şikâyetçi Önder Gökçekaya adlı tüketici lehine karar vermesi halinde, emsal niteliğinde olacak bu kararla milyonlarca araç sahibi mahkemenin yolunu tutacak.

(Habertürk)

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşe Bakın!.. MHP KONGRESİNDE AKP DAMGASI!.. Dolar ve Euro'dan Rekor Üstüne Rekor! Siirt'te Gözaltılar Başladı! Şevki Yılmaz'dan Gündemi Alt Üst Edecek İddia: ÖÇ ALMAK İÇİN!.. Mercedeslerin Altında İlginç Firma ŞOK! Dışişleri Bakanlığı ÖYLE BİR UYARI YAPTI ki... Saraydaki Akıl Almaz Rakam! Şu İşe Bakın! Teröristler İlçede Güpe Gündüz Kol Geziyor!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İşte Canlı Bomba Listesi