Genel
30 Haziran 2017 ( 139 görüntülenme )

ET İTHALATINDA İNANILMAZ KARAR!..

Hayvancılığın ölüm fermanı imzalandı


Tarım ve karkas et ithalatında gümrük vergileri indirildi. Sektör uzmanlarına göre yerli çiftçiyi desteklemek gerekirken yurtdışındaki çiftçiye kaynak aktarılıyor.


Hayvancılık, tarım ve karkas et ithalatında gümrük vergilerini düşüren ithalat rejimi kararı yayımlandı. İthalat rejimine ek karar uyarınca, büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisi oranları yüzde 26’ya, karkas et ithalatında ise yüzde 40’a indirildi. Uzmanlara göre gümrük vergisi indirimi yerli tarımı, çiftçiyi ve et üreticisini bitirir. 

Resmi Gazete’nin 27 Haziran tarihli sayısında yer alan ithalat rejimine ek karar kapsamında, adi buğday, mahlut, kızıl buğday ve bazı arpa çeşitlerinde Bosna Hersek’ten yapılacak ithalatta gümrük vergisi sıfırlandı. 

Avrupa Birliği - Avrupa Serbest Ticaret Birliğ ülkeleri, Güney Kore ve diğer ülkelerden yapılacak ithalat için gümrük vergisi yüzde 40-45 aralığına indirildi. Cin mısır ve bu kapsamdaki diğer ithalat için ise Bosna Hersek dışındaki ülkelerden yapılacak ithalattan yüzde 25 de gümrük vergisi alınacak. Bu ürünlerde gümrük vergisi yüzde 130’lar civarında uygulanıyordu.

Fason üretim

Çiftçi-Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu, Türkiye’nin kendi çiftçisini desteklemek yerine başka ülkelerin çiftçisini desteklediğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:


-Türkiye tarımın, buğdayın anavatanı. Türkiye’nin buğday ithal eder hale gelmesi tarımın ne kadar kötü yönetildiğinin göstergesi.

-Meraların yok edilmesi ile fason üretime geçilmesi ve gümrük vergilerinin indirilmesi aynı kapıya çıkıyor. Ünetimi bitirmek istiyorlar."


Özgür meracılık şart

-İthalatta gümrük vergilerinin indirilmesi ile Türkiye’deki çiftçinin refahından kısıp başka ülkelerdeki çiftçilerin refahına katkı sağlamaktır. Bunun özü yabancı şirketlere para aktarılmasıdır.

-Et fiyatlarında maliyetin yüzde 70’i yemdir. Türkiye yem konusunda kendi kendine yetmiyor ve dışardan alıyor. Siz özgür meracılığın önünü açmazsanız hayvancılığı dışarıya teslim edersiniz. Özgür mera hayvancılığını teşvik etmek gerekiyor.

-Türkiye’nin hem meraları hem de hayvanlarımız ıslah edilse tarımda çok daha iyi konuma geliriz. Ama hükümet yerliyi teşvik etmek yerine çok uluslu şirketler için ülke tarımını dizayn etmeye çalışıyor. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç’un da Bloomberght’de yer alan açıklamasına göre gümrük vergilerinin indirimi yerli et üreticisini bitirir."

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ