Resulayn'da Mehmetçik tarafından gözaltına alınan 18 kişinin Esad'ın askeri olduğu öğrenildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "Teslim edilmeleri konusunda Ruslarla konuşuluyor." dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, sınır birliklerindeki incelemeleri kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi’ni ziyaret etti.Rasulayn’ın güneydoğusunda arama, tarama, keşif ve emniyet faaliyeti sırasında ele geçirilen ve Rejim unsuru olduğunu anlaşılan 18 kişinin durumuna da değinen Hulusi Akar, şu açıklamalarda bulundu:

‘SURİYE ORDUSUNDAN 18 ASKER GÖZALTINDA’

“Yapılan faaliyetler sırasında ‘Rejim ordusuna mensup olduklarını’ söyleyen 18 kişi sağ olarak ele geçirildi. Arkadaşlarımız onlarla ilgilendi, konuştu. İki yaralı vardı, onların hastanedeki tedavileri yapıldı. Rejim ordusuna mensup olduğu anlaşılan 18 kişinin Ruslara teslim edilmesi konusu şu anda Ruslarla görüşülüyor, konuşuluyor. Bu konudaki gelişmeleri de Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik, talimatlarını aldık.”

Milli Savunma Bakanlığı, 29 Ekim gecesi Resulayn’ın güneydoğusunda arama, tarama ve keşif faaliyeti esnasında rejim unsuru olduğu iddia edilen 18 kişinin sağ olarak ele geçirildiğini açıklamıştı.

ABD İLE BİRLEŞİK MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ ÇALIŞIYOR

Bakan Akar ve beraberindekiler daha sonra Kara Kuvvetleri İleri Müşterek Harekat Merkezi'ne geçti. Burada brifing alan Akar, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tesisi için ABD ile yapılan çalışmaları hatırlattı. Bu kapsamda 5-7 Ağustos’ta Ankara’da gerçekleştirilen heyetler arası görüşmeleri anımsatan Akar, “Görüşlerimizi, önerilerimizi, taleplerimizi tekrar ortaya koyduk. Bu taleplerimizi açık ve net bir şekilde ABD'lilerden istedik” diye konuştu. Akar, görüşmelerde belli bir noktaya gelindiğini ifade ederek, şunları söyledi:

‘ABD İLE TAM İŞBİRLİĞİ’

“Belli bazı ilerlemeler katedildi. İyi bir başlangıç yapıldı. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasiteyle önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak. Tabii ki bu her şeyin bittiği anlamına gelmiyor, çalışmalar sürecek. TSK'yi temsilen toplantıda bulunan arkadaşlarımız ve ABD'li muhataplarınca PKK'dan hiçbir farkı olmayan YPG'nin bölgeden çıkarılması ve bunların elinde mevcut olduğunu bildiğimiz ağır silahların toplanması konusunda mutabakat sağlandı.”

‘ABD İLE ANLAŞTIK’

“Ayrıca tünel, mevzi ve benzeri tahkimatın da bir bütün halinde ele alınıp bunların tamamının tahrip edilmesi konusunda ABD'li muhataplarımızla anlaştılar. Buna ilaveten Türk ve ABD Silahlı Kuvvetleri arasında istihbarat değişimi yapılacak. Sonuç olarak bu çalışmalarla evlerini terk eden Suriyeli kardeşlerimizin güven ve huzur içinde bir an önce evlerine dönmelerini sağlayacağız.”

Kaynak: Suriye

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ