Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2434 görüntülenme )

Ermenistan'a Azerbaycan Şoku!

Karar AİHM'nin Büyük Dairesi'nden geldi...
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Azerbaycanlı göçmenlerin evlerine dönmelerini engelleyen Ermenistan'ı tazminata mahkum etti.

Azerbaycanlı 6 başvuru sahibi, 1992 yılında Azerbaycan – Ermenistan savaşı sonrası ayrılmak zorunda kaldıkları Karabağ’daki Laçin bölgesinde yer alan, Ermenilerin kontrolündeki evlerine ve topraklarına dönemedikleri gerekçesiyle 2005 yılında AİHM'e başvuruda bulunmuştu.
AİHM kararında, Ermenistan'ın, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunması ile ilgili 1. Protokolün 1. Maddesi, özel ve aile yaşamına saygı ile ilgili 8. Maddesi ile etkili başvuru hakkı ile ilgili 13 maddesini ihlal ettiği" bildirildi.
AİHM, tazminat kararını ileri bir tarihte vereceğini açıkladı.
Kararda, barış görüşmelerinin sürmesinin, Ermenistan hükümetinin sorumluluklarını yerine getirmesine engel olmadığı uyarısında bulunuldu. AİHM'in ilgili dairesi, pek çok unsuru içermesi itibarıyla 9 Mart 2010'da davanın büyük daire tarafından görülmesini kararlaştırmıştı. Azerbaycan 15 Eylül 2010'da davaya müdahil taraf olarak katılma kararı almıştı(Ajanslar).
AİHM, 15 Eylül 2010'da ilk duruşmayı düzenlemiş ve 22 Ocak 2011'de başvurunun incelenmeye alınmasına hükmetmişti. 17 yargıçtan oluşan büyük daire, 22 Ocak 2014'te dava ile ilgili ikinci oturumu düzenleyip tarafların görüşlerini dinlemişti.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dikkat!.. İSTANBUL'da BÜYÜK KESİNTİ! Sokak Çatışmasına Gidiliyor! Aykut Erdoğdu’dan Flaş Açıklama! TÜRKİYE'DE 15.5 MİLYON İNSAN BAKIN NE YAPIYORMUŞ... ŞOK!.. BARZAN/TALABANİ'DEN TEHLİKELİ ÇIKIŞ!.. ABD'den TÜRKİYE Uyarısı! ŞOK!..VATAN HAİNLERİ ASKERİMİZE PUSU KURDU: 1 ŞEHİT 3 YARALI ŞOK! SARRAF DOSYASI AÇILDI; DÖRT ESKİ BAKAN ORADA!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ŞOK!. SİNAN OGAN'A SALDIRI!..