Politika
10 Şubat 2020 ( 1965 görüntülenme )

Ergin Topu Attı: 'ORTAK İRADE'

Yeniçağ yazarı Uğuroğlu siyasi ayağın peşini bırakmıyor. Bugünkü köşesinde yine Fetö’nün siyasi ayağı konusunu ele alan Uğuroğlu işi dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Güle’e götürdü. Konuyu sormak için aradığını ancak yanıt alamadığını söyleyen Uğuroğlu’nun yazısından konuyla ilgili kısım şöyle;

‘BAŞBUĞ ANAYASAYA AYKIRI BU KANUNUN NASIL ONAYLANDIĞINI SORUYOR’

“FETÖ'nün siyasi ayağı ile ilgili konu 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ilk kez yargıda ele alınacak. Abdullah Gül 26. Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ, FETÖ'cüler tarafından 26 ay esir tutuldu. Ve haklı olarak, FETÖ'nün siyasi ayağının peşinde. Başbuğ son açıklamasında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Anayasaya aykırı olan yasa değişikliğini neden veto etmeden onayladığını sordu.”

SADULLAH ERGİN: ORTAK İRADE KARAR VERDİ

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarına ilişkin tartışmalarda bugüne kadar sessizliğini koruyan o dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin yazılı açıklama yaptı. Ergin, "Tüm bu çalışmalar iktidar partisinin, hükûmetin, meclis grubunun ortak iradesini yansıtan çalışmalardır. Bireysel inisiyatifle yapılabilecek şeyler değildir. Önerge, Genel Kurul'da, büyük bir çoğunlukla ve reddi yönünde oy kullanılmaksızın kabulü ile TBMM'nin iradesi haline gelmiştir. Nitekim bu düzenlemenin dayanağı olan ortak irade bugüne kadar süregelmiştir" dedi.

ORTAK İRADE: ERDOĞAN

Ergin, bu yasa değişikliğinin sorumlularını "ortak irade" diye şöyle tanımladı:
- AKP (Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan)
- AKP hükümeti (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan)
- AKP meclis grubu (Grup Başkanı Recep Tayyip Erdoğan)”
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül telefonlarıma ve randevu talebime yanıt vermeyen Sayın Gül, bakalım Ergin gibi yazılı açıklama yapacak mı? “

BAŞBUĞ HAKKINDA ŞİKAYET

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı 2009'daki yasa teklifinin altında imzası bulunan AKP milletvekilleri Bekir Bozdağ, Ahmet Aydın, Mustafa Elitaş, Mehmet Ceylan, Ahmet Müfit Doğan ve Yahya Doğan adına savcılığa suç duyurusu dilekçesi verdi. Dilekçede, İlker Başbuğ hakkında kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçundan Türk Ceza Kanununun 125. Maddesine göre İlker Başbuğ ve Dursun Çiçek hakkında dava açılması istendi.

Kaynak : Orhan UĞUROĞLU/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ