Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında vatandaşların elektrik ve doğal gaz borcundan dolayı kesinti yapılmayacağını duyurmuştu. Buna rağmen çok sayıda işletmecinin doğalgazı, 16 Mart’tan önceki dönemde borçları olduğu için kesildi ve borçlar ödenene kadar faiz işletmesi yapılacağı belirtildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 9 haftadır kapalı olan yiyecek- içecek sektörü işletmecilerinin birçoğu, bu süreçte Başkentgaz’ın borç baskısıyla karşı karşıya kaldı.

’70 GÜNDÜR İŞ YAPMADILAR, İŞYERLERİNİN DOĞALGAZINI KESMEK NİYE’
ATO İkinci Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Yiyecek-İçecek sektörü 9 hafta, 70 gündür kapalı. Kamunun ‘mücbir sebep’ kapsamında bu işletmeleri desteklediği bir ortamda zaten ‘kapalı’ olan işyerlerinin doğalgazını kesmek nedir? Başkentgaz’ın bu yaklaşımı, tüm sektörlerin birlik olması gerektiği bir dönemde işletmecileri üzmüştür. Uygulamada değişikliğe gidilmelidir” dedi.

‘BUGÜN KAZANIP, YARIN HARCIYORUZ’

Ayrıca, Başkentgaz tarafından doğalgazı kesilen işletme sahibi ve ATO Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ayşe Nilay Çelik, bu süreçte sektörün yaşadığı sıkıntıları Cumhuriyet’e şu sözlerle anlattı:

‘İŞYERLERİMİZ KAPATILDI, NASIL ÖDEYECEĞİZ’
“Kendi işletmelerimde hem Başkengaz’la hem de EnerjiSa ile sıkıntı yaşadım. Bu borçlar, dükkânlarımızı kapatmadan önceki borçlarımız olduğu için ödenmesi için baskı yapıyorlar. Ama biz bugün kazanıp, yarın harcayan bir sektörüz. Bugün yaptığımız işe göre, ertesi gün ödemelerimizi yapıyoruz. Mart ayının 16’sında bir anda kapatılmamız, ister istemez bizi hazırlıksız bıraktı. Bir de böyle bir dönemde, doğalgaz arzımız da kapatıldı. Sektördeki birçok işletmeci de aynı durumla karşı karşıya kaldı. Enerjisa ve Başkentgaz’dan sürekli fatura ödemeleri için arandık. Dükkanlarımız kapalı olsa da, gaz ve elektriğimizin kesilip üzerine bir de faiz işletmesi yapılması bizi çok mağdur etti. Kamunun diğer taraflarından bir sürü destek gelirken, her iki enerji firmasının bu şekilde yaklaşımı bizi hayal kırıklığına uğrattı.”

‘İFLASLAR ŞİMDİDEN BAŞLADI’
Ankara’da bu süreçte çalışan fırın ve pastane-kafe hariç 12 bin işletme olduğuna dikkat çeken Çelik, “Her sektörle ilgili bir açıklama yapılıyor. Bizimle ilgili tek yapılan açıklama ‘ilk kapatıldığımız için en son açılacağımız’ olması. Nasıl bir şartname ile açılacağımız bilmiyoruz. Bizi neler bekliyor bilmiyoruz. Önceden bilgilendirme yapılmasını istiyoruz. Buna göre hazırlıklarımızı yapacağız. Bizler, işimiz olduğu sürece ayakta durabilen işletmecileriz. Şimdiden dükkanlarını açamayacak hale gelen ve kapatmaya başlayan işletmeler var. Bu süreç, iflasları da beraberinde getirecek” dedi

BAŞKENTGAZ'DAN ENSAR'A, ÖDEDİĞİ VERGİNİN 3 KATI BAĞIŞ
CHP'li Ali Haydar Hakverdi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bilgi edinme talebine verdiği yanıtın, 2017 yılında Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 7 milyon 925 bin dolar bağış yapan Başkentgaz’ın 3 yılda ödediği verginin 18 milyon 490 bin TL olduğunu söylemişti.

Kaynak: Cumhuriyet/gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ