36359 görüntülenme 26 Temmuz 2020
Ayasofya'da kılınan Cuma namazında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Atatürk'ü hedef alarak 'beddua' etmesi büyük tepki çekmişti. Erbaş'ın ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da Atatürk'ü hedef aldı.

BİLAL ERDOĞAN ‘ALFABE ARAPÇA OLSAYDI DAHA ÇOK GELİŞİRDİK’
Atatürk'ün yaptığı harf ve kıyafet devrimlerini hedef alan Erdoğan, "Ben ilkokulda okuduğum yılları hatırlıyorum. Çok net bir şekilde alfabemizden dolayı geri kaldığımız bize anlatıldı. O zaman bunu belki sorgulamamıştım ama sonradan düşününce o zaman Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş. Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş. Sonra başka ülkelere bakıyoruz kıyafetini değiştirmeden gelişen ülkelerde var. Yani şekil olarak değişmenin ruh olarak değişmeyle ilişkisi öyle sanıldığı gibi kolay değil" ifadelerini kullandı.

İLAHİYATÇI AYDIN’DAN TEPKİ
Öte yanda İlahiyatçı Doçent Hasan Aydın’ın yaklaşık üç yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini savunduğu ve övdüğü video sosyal medyada tekrardan hatırlatıldı. Söz konusu görüntüler sosyal medyada kısa sürede birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı. Diyanet'i halka İslam'ı anlatmak için bizzat kurduğunu söyleyen Aydın, bugün Diyanet'in asli görevinden uzaklaştığını ifade etti. Aydın, ''Atatürk'ün size emanet ettiği o Diyanet İşleri Başkanlığı'na sahip çıkın. Ve kimsenin de imamı olmayın'' diye konuştu. İlahiyatçı Aydın, söz konusu videoda şu ifadeleri kullandı:

‘SAVAŞTAN ÇIKMIŞ BİR ÜLKE, OKUR YAZAR YOK, ATATÜRK ARAPÇA MI ÖĞRETECEKTİ’
“Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurar kurmaz, yaptığı ilk işlerden birisi Kur’an-ı Kerim’i tercüme ettiriyor. Birileri kalkıyor diyor ki, ‘Kur’an-ı Kerim’i şu maksatla tercüme ettirdi. Senin dilini eşek arısı soksun. Allah diyor ki, biz bu Kur’an’ı insanlara anlatasınız diye gönderdik. Mustafa Kemal Atatürk, nasıl anlatacak? Millete Arapça mı öğretecek? Millet bir şey bilmiyor ki… Yüzde 7 okur-yazar oranı erkeklerde, binde 4 kadınlarda. Yaptığı ilk iş Kur’an’ı tercüme ettiriyor. Ondan sonra tefsir ettiriyor.”

‘PARTİNİN İMAMIYSAN ALDIĞIN MAAŞ HARAM’

“ Ondan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuruyor, imam efendilere diyor ki; ‘Lütfen siz maaşını alın. Yiyin, için, yatın, gezin ama İslamiyet’i anlatın’ diyor. Onlar sadece birinci kısmını yapıyorlar. Yiyorlar, içiyorlar, yatıyor… Bakın ben bunu söyledim diye eleştiren imamlar, bakın daha ilerisini söylerim. Mesleğinizin ispatını yapamazsınız. Atatürk’ün size emanet ettiği, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sahip çıkın ve kimsenin de imamı olmayın. Arkanızda sağcı da olabilir, solcu da olabilir, Milliyetçi de olabilir, dincide olabilir. Unutmayın ki arkanızdaki Müslümandır. Onun imamısın sen. Eğer sen bir partinin, teşkilatın mensubu isen senin aldığın maaş vallahi de haramdır”

Kaynak: Yeniçağ/ Gunboyu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ