Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye konulu toplantı Soçi’de gerçekleşti. Toplantı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatan hasretiyle yanan Türkiye'de misafir edilen 4 milyon Suriyeli mülteci evlerine dönmek için gün sayıyor." dedi.

Türkiye, Rusya ve İran liderleri, Suriye konulu 4'üncü Üçlü Zirve Toplantısı kapsamında Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bir araya geldi. Kritik zirvenin açılışında, ev sahibi Rusya’nın lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuşma yaptı. Suriye’de barışın sağlanacağına inandıklarını söyleyen liderler ‘Ülkenin geleceğine Suriyeliler karar verecek’ mesajı verdi.

İRAN VE RUSYA: 'ŞAM'IN ONAYI OLMADAN OLMAZ'

Zirvede, Astana platformunun, Suriye'de 8'inci yılına giren savaşa kalıcı çözüm bulunmasını teminen sahada ve siyasi süreçte yürüttüğü ortak çabalar gözden geçirilecek. Açılışta kısa bir konuşma yapan Erdoğan, yaptıkları zirvede Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için müjdeli haberler vermek istediklerini söyledi.

‘SIĞINMACILAR VATAN HASRETİYLE YANIYOR’

Astana platformunun Suriye’de barışı sağlama adına en başarılı girişim olduğunu vurgulayan Erdoğan, ‘Vatan hasretiyle yanan Türkiye'de misafir edilen 4 milyon Suriyeli mülteci evlerine dönmek için gün sayıyor. Komşumuz Suriye’nin barışa kavuşması için elimizden geleni yaptık yapacağız. Zirvenin hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.’ diye konuştu.

İRAN VE RUSYA ADRES VERDİ: 'ŞAM’LA GÖRÜŞÜN’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 'Suriye topraklarında Türkiye'nin kontrolünde bir güvenli bölge oluşturulması' hakkındaki bir soru karşısında, Suriye'de üçüncü tarafların askeri varlığına ilişkin onayı, doğrudan Şam'ın vermesi gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, Üçlü Zirve öncesi yapılan basın toplantısında Türkiye'ye mesaj verdi. Ruhani, en iyi çözümün merkezi Suriye hükümeti olduğunu işaret etti. Zirvenin ardından yapılan basın toplantısında ise Putin, "İdlib'de çatışmasız bölge kurulması geçici önlem" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ