Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin ziyareti sırasında başkent Pekin'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dış Erdoğan, ABD ile F-35 gerilimi, hakkında açıklamalarda bulundu.

‘PARASINI ÖDEDİK, MALIMIZI NASILVERMEZSİNİZ’

ABD'den gelen ‘S-400 alırsanız F-35'ler teslim edilmez’ açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Sen müşterinin malını nasıl vermezsin, bunun adı gasp olur” ifadelerini kullandı. F-35 konusunda ‘Biz ortak üreticiyiz’ vurgusu yapan Erdoğan, “Siz bir müşteri arıyorsanız, bir müşteri çıkmışsa, o müşteri de ödemelerini tıkır tıkır yapmışsa sen o müşterinin malını nasıl vermezsin? Bunun adı gasp olur. Biz şu ana kadar da 1,4 milyar dolar ödeme yaptık. Askerlerimiz pilotlarımız bir general eşliğinde eğitime gitti. 4 tanesini teslim ettiler, diğerlerini bıraktılar” dedi.

“TRUMP’IN BU TÜR TAVIRLARINI SEVİYORUM'”

Erdoğan, G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşme için “Sayın Trump’ın görüşmede arkadaşlarıma kullandığı ifadeler, onlara yönelik ortaya koyduğu tavır, takdire şayandır. Ben de kendilerine bu tür tavırlarını sevdiğimi belirttim” dedi.

ner'in Dediği Çıktı: 'S 400'LER ANKARA'YA GELİYOR'
Türkiye'nin Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemi için ABD yaptırımlarından kaçınmak adına yeni bir formül geliştirdiği belirtildi. Savunma kulislerinde konuşulan bilgilere göre, hava savunma sistemi Ankara'ya konuşlandırılacak ve NATO radarına bağlanmayacak. Akşener daha önce S 400’ler için ‘Uzmanlar tarafından S-400'lerin getirilip NATO'nun içerisinde kalarak kullanmasının da imkansız olduğu söyleniyor. Ben asker değilim, uzman değilim. Anlaşılıyor ki -daha evvel de söylemiştim- kişisel korunma hava gücü olarak düşünülmüş’ demişti.

HAZIR HALDE TUTULACAK AMA ÇALIŞTIRILMAYACAK’

NTV'nin haberine göre, 'barış konuşlanması' diye tabir edilen bu formülde S-400'lerin her an kullanılır hale gelecek şekilde kurulumu yapılacak. Ancak füze sistemleri sadece risk ve tehditlerin arttığı dönemlerde aktif hale getirilecek. Ayrıca sistem NATO radarına da bağlanmayacak.

ABD YAPTIRIMI GELMEYECEK


Hafta sonunda ABD Başkanı Donald Trump'la görüşen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Washington'ın S-400 nedeniyle Ankara'ya yaptırımlar getirmeyi planlamadığını belirtmişti. Erdoğan, hava savunma sisteminin 10 gün içinde teslim alınacağını söylemişti.

KONUŞ YERİ ANKARA

Türkiye'nin S-400'leri ilk etapta Ankara'ya konuşlandırmaya karar verdiği, hava savunma sistemleri için de görev yeri Ankara olan bir albay rütbeli bir komutan atandığı kaydedilmişti.ABD yönetimininse Ankara'nın Rus yapımı S-400 füzelerini teslim alması halinde, Erdoğan'ın aksi yönde açıklamalarına rağmen Türkiye'ye yaptırım uygulamayı ve F-35 savaş uçağı programından çıkarmayı planladığı bildirilmişti.

Kaynak: Cumhuriyet/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ