Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Kasım’da yaptığı konuşmada, 2023 yılında Türkiye’nin yerli savaş uçağının göklerde olacağını dile getirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılında yerli savaş uçağının üretileceği yönündeki açıklamasına ters düşen ifadeler kullandı

‘HAYALPEREST OLMAYIN’

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, yerli uçağa ilişkin, “Hayallerimiz büyük olsun ama hayalperest olmayalım. Kalkıp ‘2023’de motorumuz da uçağımız da yerli olacak bunu uçuracağız’ demenin bir anlamı yok.” açıklamasında bulundu.

BOŞA UMUT VERMEYİN

. Demir, “Hayallerimiz büyük olsun ama hayalperest olmayalım. Kalkıp ‘2023’de motorumuz da uçağımız da yerli olacak bunu uçuracağız’ demenin bir anlamı yok. Evet böyle bir hayalimiz var ama bunun olabilirliğini ve ön adımlarını yavaş yavaş oluşturmamız lazım. Boş umut verip arkasında duramamaktansa neyin ne olacağını daha detaylı konuşup, uçağımızın 2023’te hangardan çıkacak hale geleceğini ve bu sürede de mevcut motorlardan birisinin kullanılacağını, ama yerli motorumuzun bilahare bu uçakla entegre olacağını söylüyoruz.” diye konuştu.

‘BOŞ UMUT VERİP ARKASINDA DURAMAMAKTANSA…

Demir, Barış Pınarı harekatı sonrasında bazı firmaların Türkiye’ye örtülü ambargo uyguladığını da açıkladı. Demir, Milli Muharip Uçağının da filo halinde kullanılabileceği tarih olarak 2028’i öngördüklerini söyledi:

‘HENÜZ UÇAĞIN MOTORU YOK’

”Benim sık sık kullandığım bir ifade var. Hayallerimiz büyük olsun ama hayalperest olmayalım. Kalkıp ‘2023’de motorumuz da uçağımız da yerli olacak bunu uçuracağız’ demenin bir anlamı yok. Evet böyle bir hayalimiz var ama bunun olabilirliğini ve ön adımlarını yavaş yavaş oluşturmamız lazım. Boş umut verip arkasında duramamaktansa neyin ne olacağını daha detaylı konuşup, uçağımızın 2023’te hangardan çıkacak hale geleceğini ve bu sürede de mevcut motorlardan birisinin kullanılacağını, ama yerli motorumuzun bilahare bu uçakla entegre olacağını söylüyoruz. TSK’nın gönül rahatlığıyla bir filo olarak kullanabilme durumu 2028, 2029 gibi düşünülüyor.“

ERDOĞAN ‘2023 YILINDA MİLLİ SAVAŞ UÇAĞIMIZ GÖKLERDE OLACAK’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz 10 Kasım’da Saray’da düzenlenen Atatürk’ü Anma Programı’nda yaptığı konuşmada, "İnşası süren Anadolu çıkarma gemimiz kendi alanınla sayılı eserlerden biri olacak. 2023 yılında kendi milli savaş uçağımızı göklerde görerek kritik bir eşiği geride bırakmış olacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

CUMHURBAŞKANI’NA DOĞRUDAN BAĞLI KURULUŞ
2017 yılına kadar Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak Mill Savunma Bakanlığına bağlı bulunan kurum, 2017 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile Cumhurbaşkanı'na bağlanmıştı. Kurum, 2018 yılında, 703 sayılı “Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı olarak yeniden yapılandırıldı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ