2100 görüntülenme22 Kasım 2019
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İzmir’de partisinin il başkanlığındaki törende konuştu. Törende sürpriz bir isim daha vardı. O isim İzmir’de yaşayan ve ticari faaliyetlerini burada sürdüren türkücü İbrahim Tatlıses’ti.Tatlıses, burada bir konuşma yaptı. Erdoğan için “Ölümüne yanındayız” dedi.

Haber bu.
Türkiye Tatlıses’i tanıyor. Diyarbakır’da Erdoğan ve Bülent Arınç’la birlikte MEGRİ MEGRİ çığrışlarından tanıyor. Hulusi Akar’la birlikte hudut karakoluna gidip MEHMETÇİK yanında zil takıp tef çalmasından tanıyor. Peki bir Cumhurbaşkanı yanında Tatlıses’in anlamı ne?

Tarih: 16 Kasım 2013 yani Barzani’nin bağımsızlık referandumdan dört yıl öncesi…

Erdoğan, 21 yıl sonra Diyarbakır'a gelen Mesud Barzani'yi ağırlamış ve ‘Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki değerli kardeşlerimi selamlıyorum’ demişti. Bu konuşmaların ardından Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses Kürtçe şarkı ‘Megri megri daye megri’ye düet yapmış ve meydanları inletmişti; Megri Megri... Türkçe manası 'ağlama'...

Neydi anlamı bunun, neden bu şarkı seçilmişti, kim seçmişti?

Megri Megri PKK terör örgütünün ilk kadroları içinde yer alan ve çatışmada öldürülen bir teröristi anlatıyor; 1980 yılında Bingöl'de yapılan bir operasyonda PKK'nın ilk dönem kadroları içinde yer alan Zeki Yıldız bir köy evinde sıkıştırılır. Teslim olmayan Yıldız, ateşle karşılık verince öldürülür. Ankara Teknik Öğretmenlik mezunu olan Zeki Yıldız'ın çatışmada ölmesi üzerine "Megri Megri" ağıtı yakılır. Ağıtta imzası olan kişi Dengbej Zozan'dır …

Artık Diyarbakır’da ‘Megri Megri’ diye çığlık atmanın ne anlama geldiği söylemeye gerek var mı bilemiyorum. Belki buna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Erbil’de Neçirvan Barzani’nin başkanlık töreni için huzuruna çıkıp ‘Kürdistan Şehitleri için saygı duruşunda bulunduğunu da eklerseniz daha güçlü bir anlam yükleyebilirsiniz. Kürdistan şehitleri denilenlerin de işte bu Megri Megri’de anlatılan terörist Zeki Yıldız’dan başkası olmadığı tabloya eklendiğinde bunun ne anlama geldiğini düşünmeye başlayabilirsiniz.

Sadece bu değil…

Düşünsenize 74 askerimizi şehit eden Osman Öcalan TRT’ye çıkarılıyor, Genelkurmay’dan hiç ses çıkmıyor. Yani şimdi Genelkurmay şehit düşmüş askerinin hakkını bile arayamıyor, koruyamıyor, harekete geçemiyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Erdoğan ile hudut karakoluna gidiyor.

Tatlıses karakolda şov yapıyor. Şarkılarla türkülerle Türk Ordusunun Suriye’deki gizli olması gereken harekat hedeflerini açıklıyor, Menbiç diyor, Fırat’ın doğusu diyor. Bu Tatlıses, Usta Diyarbakır’da Barzani’yi kucaklarken ‘Megri Megri’ çığlıkları atan Tatlıses’tir ve şimdi Akar da ona eşlik etmektedir.

Ben 30 yıl şerefle bu üniformayı taşıdım, şeref, onur, sadakat adına ölümü çok göze aldım. Hiç pişman olmadım, şimdi gitsem yine aynısını yaparım. Ancak hayatımda ordumuzun başı adına böylesi bir utanca hiç tanık olmamıştım ama o gün yandım. Tatlıses’i bizim namus bildiğimiz, uğruna can verdiğimiz hudut karakolunda elinde tef, zil çalıp oynarken, Hulusi Akar’ı da ona eşlik ederken görünce yandım. Bu yangın hala yüreğimde. Neyse…

Türk Ordusu bizimdir, bunu yapanlar utansın diyelim, acımızı yine yüreğimize gömelim ve geçelim…

Erdal Sarizeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ