Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sırbistan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ile ilgili mesajları konusunda ilk kez konuşan Erdoğan, "Trump, üzerindeki baskıyı hafifletmek için bu mesajları veriyor" dedi.

Barış Pınarı Harekâtı'nın amacının terör örgütüyle mücadele olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kürtlerle sorunumuz yok" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca Türkiye'nin Suriye'deki tutuklu IŞİD'lilerin durumuyla ilgili ABD ile çalışmaya başladığını da açıkladı.

ERDOĞAN: ‘TRUMP MECBUREN YAPIYOR, ÜZERİNDEKİ BASKIYI HAFİFLETMEK İÇİN MESAJ VERİYOR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump’ın Türkiye ile ilgili mesajları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Trump’ın üzerindeki siyasi baskıları hafifletmek için bu mesajları verdiğini vurgulayan Erdoğan, “Sayın Trump güvenli bölge konusunda doğru bir karar verdi. Pazar akşamı yaptığımız telefon görüşmesinde kendisiyle karara bağladık. Fakat ABD askeri ve güvenlik bürokrasisi Başkanlarının talimatlarını yerine getirmiyor. Siyasiler ve medya Trump üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. O da bu baskıları hafifletmek için mecburen tweet üzerinden bazı mesajlarını veriyor. Biz yapıcı yaklaşım içinde olmaya ve adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. Beklemeden, bekletmeden devam edeceğiz.” dedi.

TRUMP 'TÜRKİYE İŞGALCİ' DEMİŞTİ
ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı desteklemediğini ve operasyon bölgesinde hiçbir Amerikan askerinin bulunmadığını belirtti. ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Trump, açıklamasında, bu sabah NATO üyesi olan Türkiye'nin, "Suriye'yi işgal ettiğini" savunarak, "ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye'ye açıkça belirtmiştir" ifadesini kullandı.

‘TÜRKİYE SORUMLU’

Trump açıklamasında, "Türkiye, hapisteki tüm IŞİD savaşçılarının bu şekilde kalmasını sağlamaktan ve IŞİD'in herhangi bir şekil veya formda yeniden ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye'den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz" ifadesine yer verdi.

ABD ASKERİ YOK

Operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askerinin olmadığını kaydeden Trump, "Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD'nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ