Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatları, yaptıkları açıklamada, "Yüce Divan tarafından Başbuğ hakkında verilen 'davanın düşürülmesine' ilişkin karar 'beraat' kararı olarak değerlendirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Yüce Divan sıfatıyla, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, cezalandırılması” istemiyle açılan kamu davasının, ‘muhakeme şartının gerçekleşmemesi’ nedeniyle düşmesine karar verdi. Bu kararın ardından Başbuğ'un avukatlarından yeni bir açıklama geldi. Kararın ‘beraat’ olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

‘BERAAT KARARI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ’

“Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından Başbuğ hakkında ‘İşleme Konulmama Kararı’ verilseydi, o şartlarda, bu karar elbette tarafımızdan da kabul edilemezdi. Sonuç olarak, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin “beraat” Kararı vermesi, isnat edilen suçların Cumhurbaşkanlığı Makamınca ‘delilsiz’ ve ‘dayanaksız’ kaldığının anlaşılması ve Ceza Muhakemesi Kanununun başka bir olanak tanımaması çerçevesinde Yüce Divan tarafından Başbuğ hakkında verilen “davanın Düşürülmesine” ilişkin karar “beraat” kararı olarak değerlendirilmelidir.”/Sözcü, 3 Kasım 2019)

Haber işte böyle…
Başbuğ’un avukatları ‘Erdoğan’ın soruşturmaya izin verilmeme kararını büyük nezaketle ‘Beraat Kararı’ olarak değerlendirmişler ama durum öyle değil.Her şeyden önce bu bir beraat kararı değil, ‘yargılamaya izin verilmeme kararı’.

Yani?
Yani yarın İlker Başbuğ’u yeniden ve aynı dosya üzerinden yargılayabilirler. O gün izin vermedik ama iş değişti, bugün yargılanmasına karar verdik deyip davayı yeniden açabilirler.

Peki Başbuğ’un avukatları neden böyle bir açıklama yaptı. Bana sorarsanız bu bir mesaj, Erdoğan’a ve kamuoyuna verilmiş bir mesaj. Başbuğ ‘BU DAVA ARTIK KAPANDI’ mesajı veriyor ve bunu bir beraat kararı olarak görmekle, ARTIK BENİMLE UĞRAŞMAYIN demeye getiriyor işi. Ayrıca kamuoyuna da ‘artık ben masum ve haklı bir sivil yurttaşım, her türlü anayasal haklarımı kullanabilirim, demek istiyor. Tabi bu hakların içinde siyaset yapma, seçme ve seçilme hakkı da elbet var.

‘NEDEN İLKER BAŞBUĞ’UN ÜZERİNE GİDİYORLAR’

“Biliyorsunuz Başbuğ hakkında önce ‘müebbet hapis’ cezası verildi. Ancak Başbuğ’a kumpas kuranlar -başta Zekeriya Öz olmak üzere- dönemin Başbakan’ı Erdoğan’a da kumpas kurunca(17/25 Aralık operasyonları) mecbur kaldılar ve kod Ergenekon kumpas soruşturmasını durdurdular. Yine de 2013 yılından bugüne kadar kod Ergenekon kumpası devam etti. Daha bu yıl açıkladılar, Ergenekon diye bir terör örgütü yok dediler, herkese beraat verdiler ama İlker Başbuğ hariç!..”

'USTA'NIN GÖREMEDİĞİ SİYASİ TUZAK'


Emekli Albay Erdal Sarızeybek son yazdığı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında başta 15 Temmuz kalkışması olmak üzere, 17/25 Aralık operasyonuyla kod Ergenekon kumpasını mercek altına aldı. Özellikle İlker Başbuğ’a karşı yapılan yargılamanın altında yatan nedenleri kamuoyuna açıkladı. İşte Sarızeybek’in ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında yer alan bir kesit;

‘TÜRK ORDUSUNA KUMPAS KURANLAR,USTA’YA DA KUMPAS KURUNCA MECBUR KALDILAR’

“17/25’i kumpas, operasyon ve kalkışma diyerek üç darbe arasına koyduğumuzda ise, yedi yıldır aralıksız sürdürülen kod Ergenekon kumpasının kendiliğinden değil, bu operasyon yapıldığı için durdurulmuş olduğunu görüyoruz. Düşünsenize dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a müebbet hapis cezası veriliyor ama Usta’ya karşı operasyon başlayınca hemen tahliye ediliyor. İşin çarpıcı yönü bu olmalı. 17/25 olmasa kumpas hala sürüyor olacaktı anlamına geliyor bu. “

‘KOD ERGENEKON KUMPASI KENDİLİĞİNDEN DURDURULMADI’

“Çünkü Usta’ya karşı operasyon yapan bu Fetö aynı zamanda Türk Ordusuna karşı da soruşturma yapmıyor muydu? Kamuoyu madem ki bu bir terör örgütü o halde ‘Türk Ordusuna karşı nasıl soruşturma yapabiliyor’ diye sormayacak mıydı? İşte ne zaman ki Usta hedef oldu ancak o zaman ortaya çıkıp ‘Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldık.’ diyerek Türk Ordusuna karşı bir kumpas kurulmuş olduğunu açıklamak durumunda kaldı.”

‘KUMPAS AÇIĞA ÇIKTI AMA KİMSE HAREKETE GEÇMEDİ’

“Tam yedi yıl süren bu davayla ilgili karar daha yeni açıklandı. ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yok ‘dediler. Usta şimdi nadim olmuş. ‘Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldık’ demiş. Aslında bu bir mesajdı. Mecburen durdurdukları davanın sessiz sedasız kapatılması için bir mesaj. Usta mesajı böyle verince, memlekette haliyle yaprak bile kımıldamadı. “

‘İLKER BAŞBUĞ HEDEFTE’

“Oysaki yer yerinden oynamalı, kumpasın sorumlularına çok ağır bir hesap sorulmalıydı. Ama görülen o ki bir şey olacağı yok! Bu soruşturmaya destek veren siyasetin bir nedameti yok. Kumpasa çekilmiş subaylar açısından mağduriyetlerin giderilmesi yok. Kaldı ki davanın bittiği de yok çünkü İlker Başbuğ hala yargılanıyor. Yargı süreci henüz bitmedi. Bugün dahi yargı süreci bitmedi,Usta istediğianda yeniden davayı açtırabilir’

‘KOD ERGENEKON KUMPASI KAPATILMAK İSTENİYOR, BAŞBUĞ HARİÇ’

“Biz buradan, dava dosyasının kapatılmadığını anlıyoruz. Görülen o ki bu siyaset, kumpas davasındaki sorumluluğunu üzerine hiç almayacak. Verilmesi gereken hesabı hiç vermeyecek. Aksine Türkiye’deki değişime şu ya da bu şekilde bir direnç ortaya çıkarsa eğer, kod Ergenekon üzerinden yargıyı bir sopa gibi tekrar harekete geçirmenin hesapları yapılıyor. Ve bu siyasi hesapların merkezinde İlker Başbuğ tutuluyor.”

Neden bunu yapıyorlar?

İlker Paşa, kod Ergenekon kumpas soruşturmasında en önemli isim. Terör örgütü lideri yaftasıyla tutuklanmış son Genelkurmay Başkanı. Bilgi birikimi, tecrübesi ve Cumhuriyet değerlerine bağlılığıyla ortaya çıkan liderlik özelliği onu siyasetin hedefine çekiyor. Onunla birlikte aynı değerlere sahip ve bu kumpastan mağdur olmuş çok sayıda subayın varlığı, bu siyaset açısından risk taşıyor. Bu yönüyle bakıldığında, mağdur edildiği ortaya Türk Ordusunun arkasındaki kamuoyu desteği ile İlker Paşa’nın bir gün olası bir demokratik hesaplaşmada oynayabileceği liderlik, bazı çevreleri rahatsız ediyor olmalı.

Çünkü ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yok’ diyeceksin ama hala İlker Başbuğ’u ‘bu örgütün lideri’ diye yargılayacaksın! Bu adalet bir gün hiç mi işlemeyecek?

Erdal Sarızeybek
Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ