15436 görüntülenme05 Mart 2019
Zonguldak mitinginin ardından Bartın'a geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Valilik ziyareti sırasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar telefonla aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda Mavi Vatan tatbikatına katılan askerlere hitaben kısa bir konuşma yaptı.

ERDOĞAN: ‘DENİZLERDEKİ HAKİMİYETİMİZİN ARTARAK DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUM’

Erdoğan, "Başta en üst düzeydeki komuta kadememiz olmak üzere 5 fırkateynimizdeki bütün komutanlarımıza er, erbaş, bütün mürettebata, özellikle bu tatbikatta başarılar diliyorum. Barboras Hayrettin'den bugüne kadar denizlerdeki hakimiyetimizin artarak devamı noktasında da kendilerinin bu konudaki başarılarını kararlılığını hep izledik, izliyoruz." dedi.

ÜMİT YALIM: MAVİ VATAN TATBİKATI’NDA, EGE DENİZİ YUNANİSTAN’A TERK EDİLMİŞ !...

Ümit Yalım’ın tatbikata ilişkin açıklaması şöyle;

“Milletimizin heyecanla beklediği Mavi Vatan Tatbikatı 27 Şubat 2019’da başladı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca yayımlanan tatbikat duyurusunda, Mavi Vatan-2019 Taktik Tatbikatı’nın 27 Şubat-08 Mart 2019 tarihleri arasında Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’de yapılacağı bildirildi. Tatbikat sırasında icra edilecek askeri eğitim ve atış eğitimlerinin yapılacağı deniz ve kara alanları da Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı tarafından tüm dünyaya duyuruldu.

‘EGE DENİZİ YUNAN’A TERK EDİLMİŞ’

Yapılan duyurulara bakıldığında Mavi Vatan-2019 Tatbikatı’nın sadece Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de yapıldığı, Ege Denizi Türk karasularında ve Ege Denizi’nin uluslararası sularında hiçbir faaliyetin yapılmadığı açıkça görülüyor. Yani anılan tatbikatta, Ege Denizi Yunanistan’a terk edilmiş.”

‘TATBİKAT EGE DENİZİNDEKİ TÜRK KARASULARINDA YAPILMIYOR’

“Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı’nın 0297/19 ve 0311/19 numaralı duyurularında Ege Denizi’nde yapılacak Askeri Eğitimlerin coğrafi koordinatları yayımlanmış. Ancak askeri eğitimlerin yapılacağı alanın haritası yayımlanmamış. Coğrafi koordinatları haritaya tatbik ettiğimizde askeri eğitimlerin İzmir Körfezi, Uzun Ada bölgesinde yapılacağı görülüyor. Yani tatbikat Ege Denizi Türk karasuları yerine iç sularda yapılıyor.”

‘YUNAN’IN İŞGAL ETTİĞİ ADALARDA TATBİKAT YAPILMALIYDI’

“ Tatbikatlar egemenlik ve bayrak gösterisi olup caydırıcılık görevini icra etmelidir. Ancak Mavi Vatan Tatbikatı’nın Ege Denizi Türk karasularında ve özellikle işgal edilen 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı bölgesinde icra edilmemesi son derece hayret ve üzüntü verici olup caydırıcı değildir. 

Bu uygulama ile Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı ile Ege Denizi’ndeki Mavi Vatan’dan vazgeçtiği ve anılan bölgedeki egemenlik haklarımız ile deniz yetki alanlarını Yunanistan’a terk ettiği açıkça görülmektedir. “

‘İŞ İŞTEN GEÇMİŞ DEĞİL, TATBİKAT ALANI GENİŞLETİLMELİ’


“ Yunanistan, Ege Denizi’nde ve özellikle 12 Ada bölgesinde askeri tatbikat ve atış eğitimleri icra ederken Türk Deniz Kuvvetleri’nin, askeri eğitim ve atış eğitimlerini iç sularda yapması ve Ege Denizi’nde sadece liman ziyaretleri yapması son derece düşündürücüdür. Henüz tatbikat bitmemiştir. Mavi Vatan Tatbikatı, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı ile Ege Denizi Türk karasuları ve Ege Denizi’nin uluslararası sularında da icra edilmelidir.”

Ümit YALIM
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ