22915 görüntülenme 27 Temmuz 2020
Ayasofya’nın tartışmalar eşliğinde 86 yıl sonra camiye dönüştürülmesinin ardından ilk cuma namazı kılındı. Cuma hutbesini Diyanet işleri Başkanı Erbaş okudu. Erbaş ‘vakfedileni çiğneyen lanete uğrar’ Cumhuriyeti kuranları işaret etti. Erdoğan da ‘tarihe ihanet, hukuka aykırı’ demişti.

DİYANET YOK ERBAŞ YOK HUTBE YOK ATATÜRK YOK

Bugün Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " Fethin en önemli hatırası olan Ayasofya’nın hangi şartlar altında camilik vasfından çıkartılarak müzeye dönüştürülmesinin bir anlamı olmadığına, kalmadığına inanıyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya ile ilgili olarak şunları söyledi:

‘O BAKANLIK KARARNAMESİNİN ARTIK BİR ANLAMI YOK’
* Ayasofya’nın Fatih’in vakfiyesine uygun şekilde yeniden ibadete açılması, ülkemizin egemenlik haklarını kullanma konusundaki son örneklerinden biridir. Fethin en önemli hatırası olan Ayasofya’nın hangi şartlar altında camilik vasfından çıkartılarak müzeye dönüştürülmesinin bir anlamı olmadığına, kalmadığına inanıyoruz.”

‘İSTANBUL’U İŞGALDEN MİLLETİMİZ KURTARDI’
* Bir asır önce İstanbul işgal edildiğinde İstanbullu Sultanahmet ve Ayasofya’da buluşup ‘yemin ediyoruz’ diye ahitlerini tüm dünyaya haykırmıştı. Bu milletin önünde kimsenin duramayacağı birkaç yıl içinde ortaya çıkmıştır. Milletimiz düşmanı topraklarımızdan attıktan sonra da yine bu mabedin kubbeleri, şükür dualarıyla çınlamıştır.”

‘MÜSLÜMAN VE HRİSTİYAN ALEMİ HİZMETİNDE’
* Fatih’in 1453 yılında camiye çevirdiği İstanbul’un gözbebeği Ayasofya milletimize, tüm müslümanlara ibadethane olarak hizmet vermeyi sürdürecek. Buradan müslümanlar dışında hristiyan alemi aynı şekilde gelip ziyaretlerini yapabilecektir.”

‘ULU MABEDİN CAMİ OLARAK AÇILMASINI SAĞLAYAN HERKESE DUA’
* Şehri İstanbul’un artık bize tebessümle baktığını tüm kalbimizle hissediyoruz. Bize bugünleri gösterdiği için Allah’a şükrediyoruz. Eyüp Sultan Hazretleri başta olmak üzere tüm ilim ve hikmet erlerini rahmetle yadediyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han’ı minnet ve şükranla yadediyoruz. Bu ulu mabedin kubbelerini kuran, eza, sala, dua sesleriyle canlandıran ecdadımızı dualarla yadediyoruz. Bu ulu mabedin yeniden ibadete açılması veren büyüklerimizin her birini saygıyla yadediyoruz. Yaşadığımız tarihi günlerin anlamı ve önemini her zerremizle hissediyoruz.”

Kaynak: Ajanslar/Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ