Ekonomi
08 Ocak 2019 ( 4131 görüntülenme )

Erdoğan konuştu!.. DOLAR ZIPLIYOR...

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Türkiye ziyareti nedeniyle TL dünden bu yana baskı altındaydı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye yönelik söylemleri ilişkilerin bozulabileceği endişesine neden oldu ve negatif seyri güçlendirdi.

KUR YÜKSELDİ, BORSA GERİLEDİ

Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan, bu sabah güne 5.40 civarında başlayan ve Erdoğan'ın konuşması öncesinde ise 5.42 seviyesinde olan dolar/TL saat 15:53'de yüzde 2 artışla 5.4930'da yer aldı. Aynı saatte euro/TL ise yüzde 1,75 primle 5.2920'den işlem gördü.Öte yandan güne primle başlayan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise 90.400 puanın üzerini gördükten sonra dövizdeki yükselişin etkisiyle satış gördü. Endeks saat 15:53'de 89.815 puanda yer aldı.

"İLİŞKİLERE YÖNELİK KAYGI SATIŞ GETİRDİ"

Bir bankacı, "Bolton'un İsrail'de yaptığı açıklamalar zaten piyasada negatif algılanmıştı. Erdoğan'ın bugünkü açıklamalarının ardından ise ABD ile fikir ayrılığı olabileceği algısı kurda yukarı hareketi tetikledi. Diğer taraftan gelişmekte olan ülke para piyasalarında da olumsuz bir hava var, cuma günü Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları sonrası bir ralli olmuştu, sanki o geri veriliyor" dedi.


Başka bir bankacı ise "Genel olarak sınıra ilişkin yapılan açıklamalar TL üzerinde korku satışı yaratıyor. Gelişmekte olan piyasalardaki bozulma da denk geldi. ABD ile ilişkilerin bozulma riski daha sert fiyatlama yaratır" dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ