Gümüşhane’de bulunan 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define aramak için Valilik kararıyla kurutulması sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni bir hamle geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bundan sonra Türkiye'nin neresinde olursa olsun define kazısı yapacak firmalar, kişiler bakanlığımızdan ÇED raporu olmak zorundalar" şekline konuştu.

İKİNCİ VAKA OLMAYACAK

İkinci bir Dipsiz Göl vakası yaşanmaması için çalışma başlattıklarını açıklayan Bakan Kurum, "Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği'nde değişikliğe gittik. Bundan sonra Türkiye'nin neresinde olursa olsun define kazısı yapacak firmalar, kişiler bakanlığımızdan ÇED raporu almak zorundalar. ÇED raporu almalarına müteakip ancak böyle bir kazı yapabilirler ki doğal bir güzelliğimize zarar vermesi söz konusu olursa böyle bir ÇED raporu da alma ihtimalleri yok. "

‘DURMAK YOK YOLA DEVAM’

"Biz ülkemizin her yerinde olduğu gibi Gümüşhane'mizde de, Çorum'umuzda da Ankara'mızda, İstanbul'umuzda da doğal güzelliklerimizi koruyacağız. Kararlı bir şekilde bu adımları sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devam edeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan Öğrenmiş: 'BİR DAHA ASLA'

Öte yanda, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün yok edilmesi olayını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a soran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili tepki göstererek, " Bir daha da kimseye böyle bir yetki, böyle bir kazı izni verilmesin " talimatı verdi.

DİPSİZ GÖL SKANDALINI ÖĞRENMİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda illerin sorunları gündeme geldi. Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısında toprak doldurulup yok edilen 12 bin yıllık ‘Dipsiz Göl’le ilgili son durumu sordu.

‘BİR DAHA KİMSEYE BÖYLE BİR YETKİ VERİLMESİN’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kazılar nasıl yapılıyor, nasıl bu izinler veriliyor? Böyle bir define kazısı izni nasıl verilir? Yetkili valilik bu konuda hassas olmalı. Bir daha da kimseye böyle bir yetki, böyle bir kazı izni verilmesin” talimatı verdi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ