Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2541 görüntülenme )

Erdoğan Koalisyon İçin Ağırlığını Koydu!

Salı günü meclisin toplanacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçilen milletvekilleri yemin ediyor. 28 Haziran'da da Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimi başlıyor. Bu seçiminde en geç 5 gün içinde tamamlanması gerekiyor...
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 22. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları ödül törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Erdoğan konuşmasında, "7 Haziran seçimleri Türkiye'de 12,5 yıldır devam eden Ak Parti hükümeti döneminin devamına imkan vermeyecek bir sonuç çıkardı.
 
Mevcut şartlarda Türkiye'nin bir koalisyon hükümeti ile yönetilmesi şu anda kaçınılmaz bir hal aldı.
 
Meclis'te 4 partinin temsil edildiği bu yeni dönemde temennimiz yeni hükümetin bir an önce kurulmasıdır. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de ekonomimiz ciddi bir imtihandan geçti.
 
Aslında geçtiğimiz 12 yılda bu bakımdan pek çok sınamaya maruz kaldık. Ekonomimiz bakımında bu kritik dönemlerin her biri çok ciddi sonuçlar doğurma potansiyeli, taşıyordu. Hatta doğrudan ekonominin hedef alındığı pek çok hadise yaşadık.
 
Hamdolsun bu saldırıların hepsinin üstesinden milletimizle ve sizlerle birlikte geldik " dedi. 


"KOALİSYON HÜKÜMETİNİN MÜMKÜN OLAN EN KISA ZAMANDA KURULMASINI TEMENNİ EDİYORUM"

Salı günü meclisin toplanacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçilen milletvekilleri yemin ediyor. 28 Haziran'da da Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimi başlıyor. Bu seçiminde en geç 5 gün içinde tamamlanması gerekiyor.
 
Bilindiği gibi Anayasa'da Cumhurbaşkanına hükümet kurulamaması halinde seçimlerin yenilenmesine karar vermek için tanınan 45 günlük süre , Meclis Başkanlık Divanı'nın seçimiyle başlıyor. Böyle bir durumda Ağustos ayının ortalarına kadar uzana bir süreç söz konusu.
 
Türkiye'nin böyle bir zaman kaybına tahammülü olmadığına inanıyorum. Bunun için koalisyon hükümetinin mümkün olan en kısa zamanda kurulmasını temenni ediyorum ve kimsenin egolarına mahkum olmaması gerekir" diye konuştu. 

"SİYASETÇİLER BU İŞİ ÇÖZEMİYORSA MİLLET BU İŞİ ÇÖZECEK TEK MERCİDİR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer egolar öne geçerse o zaman bu süreç uzayacaktır. O zamanda Cumhurbaşkanı olarak üzerimize düşen görev siyasetçiler bu işi çözemiyorsa millet bu işi çözecek tek mercidir. Bunu yapmak durumundayız.
 
Ekonomimiz mevcut durumda seçim sonuçlarını hazmetmiş ve bir koalisyon hükümetine kendini hazırlamış görünüyor . Hükümet kurma sürecinin uzaması veya hükümet kurulamaması durumunda da ekonomimizin dinamiklerinin buna dayanacak dirayete sahip olduğuna doğrusu ben inanıyorum.
 
Ama partilerimize ve genel başkanlara düşen görev ülkenin, milletin ve bilhassa ekonominin sabrını çok zorlamadan sorumluluklarının bilinci içinde hareket etmektir" ifadelerini kullandı. 

"VEBALİ AĞIRDIR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ortak bir dil, ortak hedefler ve ortak akıl çerçevesinde kurulmuş bir koalisyonla, istikrara ve güven iklimini yeniden tahkim edebilir. Müşterekleri değil, farklılıkları öne çıkararak, adeta oyun bozanlık eden partiler ve siyasetçiler bunu hesabını millete vereceğini bilmelidir.
 
Kimsenin seçimlerin ortaya çıkardığı tablodaki konumunu, millete karşı sorumluluk üstlenmek yerine sistemi kilitlemek için kullanmaya hakkı yoktur.
 
Türkiye'yi hükümet kurulamayan bir ülke durumuna düşürmenin vebali ağırdır " dedi(dha).
 
CHP ve MHP arasında günlerdir yaşanan karşılıklı söz düellosu sonunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahneye çıkarak “koalisyon hükümetinin kurulması kaçınılmaz hal aldı” demesi karşısında, MHP’nin HDP ile koalisyona yanaşmaması ve de AKP’ye Erdoğan’ı rahatsız ettiği düşünülen şartlar koyması karşısında, olası bir CHP+AKP koalisyonunun hayata geçirileceği ihtimali ağır basıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ