Güvenlik
09 Ekim 2018 ( 5127 görüntülenme )

Erdoğan işin peşini bırakmıyor... 'SUUDİLER ŞOKTA'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Viktor Orban’la düzenlediği ortak basın toplantısında, gazeteci Kaşıkçı’nın konsolosluğa nişanlısıyla gittiğini ve kendisinden bir daha haber alınamadığını hatırlattı.

‘SUUDİLER İSPAT ETSİN’

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumuyla ilgili sorulan soru üzerine, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın konsolosluktan çıktığını ispat etmesi gerektiğini söyledi.Erdoğan açıklamasında ve özetle şunları söyledi:

‘İSPAT EDİN’

“Kimin ispat etmesi gerekiyor? Başkonsolosluk görevlilerinin. Peki bunu niçin ispat etmiyorsunuz? İspat etmeniz lazım. Ayın ikisinden bu yana elde herhangi bir belge, bulgu yok. Bize müracaat edildiği anda itibaren harekete geçildi, gerek emniyet gerek istihbarat teşkilatlarımız bunula ilgili seferber olmuş durumdalar.”

‘BU VAKA NETİCELENMELİ’


"Adalet Bakanlığımızın verdiğimiz talimatla İstanbul Başsavscılığı, teyakkuza geçti. Hedefimiz neticeye ulaşmak. Yazılı ve görsel medyada konuyla ilgili farklı haberler çıkıyor bunlar isterse istemez bizi düşündüren konular. Bir an önce neticeyi almak zorundayız. Başkonsolosluk yetkilileri ‘buradan çıktı’ demekle kendini kurtaramaz. Eğer çıktıysa bunu ispat etmelisin."

‘BU OLAYI KOVALAYACAĞIZ’


Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreci takip etmenin hem siyasi hem insani görevleri olduğunu da söyledi. Bu olayın ülkemizdeki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda cereyan etmiş olması bizler için çok çok önemli. Türkiye Cumhuriyeti olarak bu süreci takip etmek, kovalamak, bizim hem siyasi, hem insani görevimizdir. Bunu, bazı çekinceler içinde kalarak kendi haline bırakamayız.

"KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARININ, İDDİALARINI İSPAT ETMELERİ GEREKİYOR"


“Örneğin bu kişi bir gazeteci. Ve nişanlısıyla beraber gelmiş olduğu başkonsoloslukta, orada nikahla ilgili muameleleri yapacakken, bir insan kendisi içeri girip de, dışarı çıkıp çıkmadığını kimin ispat etmesi lazım? Oradaki başkonsolosluk görevlilerinin. Orada kamera yok mu, hepsi var! Bunu ispat etmeniz lazım. Dışarı çıktığı zaman herhalde nişanlısıyla buluşarak gitmesi gerekmez mi?”

"EMNİYETİMİZ VE İSTİHBARATIMIZ SEFERBER OLDU"

“Bize müracaat edildiği andan itibaren, gerek emniyet teşkilatımız, gerek istihbarat teşkilatımız, hepsi seferber olmuş durumdalar. İlk andan itibaren Adalet Bakanlığı'na verdiğimiz talimatla İstanbul Başsavcılığımız teyakkuza geçti.”

"ÇIKAN HABERLER BİZİ DE DÜŞÜNDÜRÜYOR"

“Çalışmalar devam ediyor. Hedefimiz bir an önce neticeye ulaşabilmek. Yazılı ve görsel medyada konuyla ilgili çok çok farklı haberler çıkıyor. Bunlar tabi ki ister istemez bizi de düşündüren konular.”

"KONSOLOSLUK YETKİLİLERİ "BURADAN ÇIKTI" DİYEREK KENDİNİ KURTARAMAZ"

“Bir an önce neticeyi almak durumundayız ve başkonsolosluk yetkilileri "buradan çıktı" demekle kendilerini kurtaramazlar. Eğer çıktıysa bunu görüntülerle ispat etmek durumundasınız. Kalkıp da, Türk makamlarına "nerede bu" diye soranların, öncelikle bu iş nasıl oldu diye sormaları lazım. Havaalanına giriş çıkışlar inceleniyor. Suudi Arabistan'dan bazı gelen gidenler var, başsavcılık bununla ilgili de gerekli çalışmaları şu anda yapıyor.”

ERDOĞAN’IN ESKİ ARKADAŞI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suudi konsolosluğuna girdikten sonra yeniden görülmeyen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin yaptığı konuşmada 'Cemal Bey benim eskiden tanıdığım bir arkadaşım... Ben de bu işin takibindeyim. Kovalıyorum. Buradan çıkacak sonuç neyse bunu bildireceğiz' dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ